Hozzászólás: Terry Pratchett

Megint előkapartam ezt a projectem. De jó is hogy nem bíztam a merevlemezben és online is felpakoltam a jegyzeteim.

Időről időre felmerül mennyire kapcsolódnak, és ha kapcsolódnak akkor hogyan a könyvek.
Szerencsénk hogy mind olvasható önállóan amennyire tudom, de vannak amiket jobban összekötnek a központi szereplőik. Itt van egy nagyjábóli vázlat ezen vonulatokról:

http://i.imgur.com/Nlpzmlj.png

Van az időrendi megjelenés/kiadási sorrend is, szintén vonulat-kapcsolatok jelölésével kombinálva:

http://i.imgur.com/Ql8N9DK.jpg

De ennél szvsz izgatóbb egy teljes világ-összefüggés táblázat, amit még mindig senki nem csinált meg. Részemről kb.a sorozat felénél tartok, és mostantól rendszeresen kívánok időt szánni az olvasásra:

http://i.imgur.com/eeweRvC.jpg

Az őrségnél könnyű kapaszkodót nyújt a tagok rangja. A boszorkáknál a legtöbb az egy vonalban meglévő kapcsolat - ugyanakkor szerintem a legkevesebb eredeti ötletet is ezek tartalmazzák: ponyvaszerűre sikeredett klasszikus-irodalom feldolgozások legtöbbször.
A Rincewind/Cohen vonulat kissé hektikus, de főleg azért, mert az ide tartozó írások hol ehhez, hol ahhoz a karakterhez tartoznak jobban. A Cohen-saga bár elkezdődik a Mágia Fényében, de igazán a Troll Bridge az első igazán cohenes cucc, amit az Érdekes Idők követ, és bár Rincewind szaladgál benne sokat, mégis inkább Cohen-történet.
Persze ott van a Halál-vonulat is, vagy inkább a Halál Családja, mondhatnánk. Mert ugye onnantól hogy van neki lánya, még unokája is lesz...
A Piramisok a(z eddig) leginkább független írás, kizárólag a Mágia Színével van bármilyen kapcsolatban. Nem rendelném az egyébként jelentős világesemény Kisistenek mellé egyáltalán.

Btw, tudtátok hogy a Kegyetlenség Színháza és a Halál És Ami Utána Jön novelláknak látszólag van hivatalos magyar fordítása, ráadásul szabad hozzáféréssel (Pratchett egy marék discworld-novellát szabadon olvashatóvá tett)? Vajon be lehetne rakni ezeket a később megjelenő kötetekbe mint függelék?

Utoljára twillight szerkesztette (2017.05.17. 07:24:41)

twillight írta:

Btw, tudtátok hogy a Kegyetlenség Színháza és a Halál És Ami Utána Jön novelláknak látszólag van hivatalos magyar fordítása, ráadásul szabad hozzáféréssel (Pratchett egy marék discworld-novellát szabadon olvashatóvá tett)? Vajon be lehetne rakni ezeket a később megjelenő kötetekbe mint függelék?

A trollhídnak és az Egyes sátáni praktikák kiűzése az egyetemről-nek is van, de ezeket Sohár Anikó követte el, szóval nem kompatibilisek az új kiadásokkal.

Razor írta:

A trollhídnak és az Egyes sátáni praktikák kiűzése az egyetemről-nek is van, de ezeket Sohár Anikó követte el, szóval nem kompatibilisek az új kiadásokkal.

Van olyan is, amit nem ő*, úgyhogy talán kevesebb könnyebben meg lehetne egyezni, de persze ettől még szerkeszteni biztosan kellene.

* pl. ebbe Sárpátki Ádám fordított kettőt: https://moly.hu/konyvek/hetenyi-zsuzsa-szerk-pofon

Hah, kösz a címeket. Felírtam magamnak.

Btw, a Kegyetlenség Színházát bizonyos Hüse Lajos fordította, a Halál és Ami Utána Jön-t meg Kővári Balázs.

Még jó hogy nekem amúgy mindegy, hiszen ezek szabad hozzáférésűek, én meg tudok angolul. De ha csak annyiból áll hogy engedélyt kérni hogy hozzácsapják egy könyvhöz, érdemes lehet akár újrafordítani is, hiszen igen rövidek, talán a The Sea And Little Fishes az egyetlen hosszabb írás. Lehet vonzóvá tenne megvenni egy újrakiadást régi olvasóknak is.

------------

Ezen túl írok pár szót véleményként 1-2 könyvről, lássuk érdekel-e valakit:

- Halál és ami utána jön: csak egy poén az egész, elég egyszerű tulajdonképpen. De jó bevezető a sorozathoz, kicsit rálátunk azonnal Pratchet humorára, és hogy mi is van a Halállal tulajdonképpen. Legalábbis én a Mágia Színe előttre raknám olvasási sorrendben (amúgy "csak úgy van", semmi nem köti konkrét egyéb eseményhez).
- A mágia színe: szvsz elég hektikusra sikerült. Ma már nem sokat mond, de mikor először kiadták jellemző volt hogy aki ezt szerette az Skandar Graunról olvasott, aki meg a Mágia fényét preferálta az Leon Silverről. A ..Színe egy cliffangerrel ér véget (pun intended), így jobban függ a ...Fényétől mint az tőle. Elég sok mindent megalapoz (Ellensúly Kontinens, Széltoló, Láthatatlan Egyetem, Cohen, Halál, istenek), egyedül talán a boszorkányokat nem.
- Piramisok: egyedül egy dolog köti a többi íráshoz: Bel Samharoth (immáron felszámolt) kultusza. Nekem jelentőségét mégis a kultúra saját panteonja adja, ami láthatólag teljesen függetlenül létezik a Tengelyen lévő istenek otthonától - azaz ebben a világban minden megtörténhet! Itt kerülnek elő először a tevék is, amik kb. akkora faj mint a Galaxis Utikalauzban a delfinek. Az orgyilkosok céhének szereplése is elég lényeges. A "főgonoszt" pedig lehet sajnálni, azaz nem pusztán azért gonosz hogy gonosz legyen, ami feltétlen a jó írás ismérvei közé tartozik. Ez akkor is igaz ha tudjuk hogy ekkor még az volt az ötlet hogy teljesen független fantasykat írjon, esetleg ugyanabban a világban. Szerencsére - talán a kiadó szólt neki, talán maga jött rá - a későbbi regényekben tudatosan kapcsolatokat épített ki az írásai között, még ha nem is mindig sikerült 100%-osan következetesnek lennie - de a későbbiekben egyre jobban sikerült az ilyesmire odafigyelnie, nem úgy mind pl. Arthur Conan Doylnak a Sherlock Holmes regényeiben.

Ez a kettő bár a "Halál-vonulat"-ba tartozik, mégis különszedném az utánuk következő háromtól:
- Mort
- A Kaszás
Ez a két regény (és előttük a Halál és Ami Utána Jön, valamint A Mágia Színe/Fénye) a Halált szerepelteti központi szereplőként. Oh, persze, az elsőben Mort foglalja el a legtöbb vászonidőt, és mondhatni felvezetőként működnek a vonulat következő három könyvéhez (erről majd ott), de a fő kapocs közöttük a Halál antropomorfikus megtestesülésének természete.
Nagyon jól eltalált, méltán népszerű történetek, amik után azért maradt bennem egy kérdés: mi történt a későbbiekben a Bolhák Halálával?

Utoljára twillight szerkesztette (2017.05.01. 06:56:34)

Az idei új Terry Pratchett regények -  Monstrous Regiment és Wintersmith - kb. mikorra várhatók?

sagyula írta:

Az idei új Terry Pratchett regények -  Monstrous Regiment és Wintersmith - kb. mikorra várhatók?

Nyilván karácsonyra. Nézni kell a kiadói tervek listát: http://www.deltavision.hu/hirek/kiadoi-terv-2017/

Bár igazából nem értem miért nincs még mindig a listán a Going Postal. Mégis meddig emlékszik a jónép a filmre?

sagyula írta:

Én már tavaly is vártam. Meg idén is várom. Meg jövő... na, türelem és optimiznus!

Kedves twillight! Nézem a listát, onnan tudom mi fog megjelenni! :-) De dátum nincs. Szépek a könyvek a karácsonyfa alatt, de   én nyáron is szeretnék Korongvilágot olvasni.

Utoljára sagyula szerkesztette (2017.05.02. 18:25:59)

Támadt egy gondolatom, bár előre tudom sokaknak nem fog tetszeni:
Jól jártunk vele hogy Pratchett meghalt amikor meghalt. Azért aki még nem adta fel, olvassa el miért gondolom.

Ahogy nézem Pratchett életműve 4 fejezetre osztható, már ha a Korongvilágra támaszkodunk. Bár igazából a többi működésén is látszik a dolog.
Szóval szvsz úgy a Soul Musicnál ('994) kezdődtek a problémák, és a Hoghfathernél ('996) volt a mélypont, hogy végül kb. '999-re átlendüljön a holtponton.

Írói karrierje elején rendkívül kreatív volt, az új ötletek csak úgy sziporkáztak az ujjai alól. Felépült a Korongvilág. És közben olyan szintén teljesen eredeti művekkel is előállt mint a Dark Side of the Sun ( = A nap sötét oldala), vagy a Strata ( = Rétegek). A '990-es évek végétől viszont egyre inkább olyan projectekben vett részt, ahol mint szerzőpáros lépett fel. A Korongvilág-kötetek is nagyban megváltoztak: gyors fantasy vicckavalkád helyet hosszabb, kidolgozottabb, inkább szatirikus-reflexív kötetek jöttek ki a keze alól, új témák és karakterek nem, vagy csak kevés, inkább a meglévő világot használta-fejtette ki.
Ezen korszak valahol a Thud!-ban "érte el a csúcsot", bár valószínűleg nem az volt a legjobb írás (mondom ezt hogy ebből a korszakból ha féltucat könyvet olvastam, a Thud! pedig nincs közöttük). Utána még írdogált, de vagy az ötletek fújtak ki - és ez az amiért "jó" hogy nem írt többet, meghalt mielőtt kínosba fordult volna az egész -, vagy a betegsége ment az agyára és vette el a tehetségét. Bárhogy is volt, az utolsó peridusban már csak egyszerűbb, lezárás-közeli, jelentőséget alig mutató köteteket hozott csak ki, mint a Tiffany-trilógia (Égből Szőtt Kalap és társai), vagy olyan spinoffok mint a Where's my Cow ( = Hol a tehenem), vagy a World of Poo ( = A kaki világa).

--------------

És akkor ismét pár könyv/ciklus-értékelés:

- A Halál Lánya-trilógiát a meglévő besorolások egyszerűen a Halál-ciklus részének tekintik, pedig legalábbis külön alegység kellene legyen. A főszerepben nem a Halál-karakternek a Világhoz való viszonya áll, hanem a Halál Lányának, Zsuzsinak a kalandjai. A Halál megjelenik ugyan a könyvekben, alig van olyan része a Korongvilág-írásoknak amikben nem, de inkább a szokásos cameo/mellékszerep jut neki.
A legviccesebb a trilógiában/ciklusban hogy jó ciklus, pedig POCSÉK KÖNYVEKből áll. Legalábbis 2 a 3-ből rettentő láma.
A Soul Music ( = Gördülő Kövek) egyszerű újrahasznosítása a Sourcerynek ( = Bűbájos Bajok). Elég fölösleges, javarészt semmit nem tesz a világképhez, a Tömlöc Létsíkok csápos izéi tökugyanazt csinálják benne mint a BB-ban, itt is a varázslók nem-mentik-meg a világot stb. Ráadásul a végén megnyomják a reset-gombot is.
A Hoghfather ( = Vadkanapó) már címében is félrevezető. Ahelyett hogy Vadkanapóval foglalkozna, a Fogtündér áll a középpontban. Már ha van középpont. Főleg a varázslók ügyködik a nagy semmit, a főgonosz meg közben leragad teljesen indokolatlanul csinálni a nagy semmit, hogy közben a revizorok is betolják a köpenyüket - mit is csinálni? Mint kiderül semmi közük a történésekhez, csak valahogy oda lettek nyomorítva a könyv utolsó 2 oldalára. Nem tudok mást gondolni mint hogy kellett a terjedelem valami szerződés miatt. Egyéb dolgokra sincs az eseményeknek semmiféle hatása, és még az sem derül ki ki a fene Vén Bajkeverő, pedig milyen jó neve van. A céhen-kívüli-koldúsok is megint nem csinálnak semmit. Ez a könyv egy semmi.
A Thief of Time ( = Időtolvaj) végre ami elviselhetővé teszi ezt az egészet. Pratchett második alkotó korszakából származó írás, amivel konkrétan lezárja a vonulatot.

- Boszorkányok-ciklus: ezzel viszonylag szerencsénk van. Sok köze a többi ciklushoz ezeknek a könyveknek alig van, viszont könnyen felosztható kisebb egységekre.
Az első rész az Equal Rites ( = Egyenjogú Rítusok) afféle bevezető arra hogy vannak női varázslók is a korongon. Afféle feminista felütése van az egésznek. Elég gyengus, és a főszereplőről Pratchett el is feledkezik a későbbi írásaiban (előfordul ilyesmi az első alkotói korszakában elég gyakran).
A következőkben az éppen aktuális koven alapján lehet az al-ciklusokat beazonosítani. A második al-ciklusban Esme, Ogg és Magrat a három boszorka, a könyvek pedig egy-egy klasszikus Shakespeare-darabot dolgoznak át, így azt is mondhatnánk ez a Shakespeare-trilógia: Wyrd Systers = Hamlet/Lear Király (Shakespeare), Witches Abroad = Grimm-népmesék lett belőle főleg, de eredetileg a Lóvá Tett Lovagok volt az alap https://www.lspace.org/books/apf/witches-abroad.html, Lords and Ladies = Szent Iván Éji Álom (Shakespeare). Szerintem a középső sikerült a legjobban.
A harmadik szegmensben Magratot lecserélte Agnesre. A Maskarade az Operaház Fantomjának átdolgozása, a The Sea and Little Fishes csak egy novella amiben szvsz azzal kísérletezett ki tudná-e írni Esmét a ciklusból (válasz: nem). Végül a Carpe Jugulum... valami vámpíros történet, még nem olvastam és nem találtam semmit arról miből kreálhatta.
Mindenesetre ezek után már csak a Tiffany-regények maradtak, amik szintén trilógiának indultak, de végül pentalógia lett belőle. Hát ja, úgy tűnik vénségére Pratchett felrúgta a saját szabályait, és túllépett a trilógia-koncepción. Hogy a Tiffani-könyvek alapultak-e valamin (felteszem nem) azt most nyilván nem tudom, nem olvastam őket még, de a felosztás akkor is nyilvánvaló. Nem úgy a "Rincewind"-vonulatnál, ami legalább 3 vonulat összetekeredve (Varázslók, Rincewind, Cohen).

twillight írta:

Támadt egy gondolatom, bár előre tudom sokaknak nem fog tetszeni:
Jól jártunk vele hogy Pratchett meghalt amikor meghalt. Azért aki még nem adta fel, olvassa el miért gondolom.

Hááát... (fejvakarás) ... izé... tkp...  de "Mondhatta volna szebben, kis lovag". smile

Ami a Vadkanapót illeti, végül is igazad van (nem ártott volna bővebb magyarázat, hogy az apó helyett miért a fogtündért macerálják, meg még el sem kezdték macerálni, a Halál már átvette az apó helyét (jó, tudjuk, a H mindig is mindenkor van, de azért mégis...)) ennek ellenére mégis az egyik kedvencem. Mert. Csak.

A Soul Music nekem inkább a Mozgó képek 2.0-ként jött le. Komplett könyvként egyik sem tetszik, (mindkettőben vannak izék, akik csak...) de a részletek szórakoztatók (Gaszpód, Pöcetatáék vagy amikor a varázslók átmennek rockerba...) (Mellesleg a SM magyarításával a fordító vért pisilhetett... maradjunk annyiban, hogy változó sikerrel, de az erőfeszítés mégis elismerést érdemel.)

A boszorkányokkal nincs különösebb probléma, bár magam részéről jobban szerettem volna, ha az Egyenjogú rítusok vonalat viszi tovább, de nem így lett. (Mondjuk, akkor lehet nem ismertük meg volna meg Ángyi kedvenc nótáját, a Varázsló vesszejének... Kár lrtt volna érte). A Vészbanyákban a boszik túl vannak tápolva (egy éjszaka átviszik a világot több évtizeddel arrébb), aztán ehhez képest elég sokat nyűglődnek majd néhány nyamvadt vámpírral meg tündével.

Vannak könyvek, ahol - SZERINTEM! (és ezt jegyezzétek meg, mert többször nem mondom el! - a kezdés nyögvenyelős, például Bűbájos bajok, Mozgó képek, Gördülő kövek, Kaszás. Vannak, ahol meg a végével nem vagyok kibékülve, pl. Piramisok vagy Időtolvaj (túl van csicsázva, meg lehetett volna állni ott, hogy van két iikerfiú, az egyik majd összejön Zsuzsival és élnek, amíg meg nem ha... (ezt még át kell gondolni, egyik, ugye az idő fia, a másik meg a halál unokája, mindegy, szóval élnek boldogan, amíg...)

Az én kedvenceim: A mágia színe és fénye (én egy könyvnek tekintem őket), Mort, Eric, Őrség!, Fegyvertársak, Hölgyek és urak, Vadkanapó, Érdekes idők, Hazafiak.

No, kb. 200 oldal Kallódó (eredetileg: Utolsó) Kontinens után írnék arról egy rövid ajánlót/hátlap-szöveget, mert hát lássuk be, ennek a fülszövege nagy semmitmondás, pedig érdemes lett volna rávenni a népet hogy megvegyék szerintem. Vicces hozzá, hogy gyakorlatilag sehol nem találni leírást arról miről szól.
Szóval hiánypótlásként az első 100 oldal alapján:

"A Láthatatlan Egyetemen a Könyvtáros elveszíti morfikus mezejének maradékát. Egyetlen dolog segíthet: a Valódi Neve, ám a Könyvtáros elégedett volt orángutánságával, így az egyetlen forrás ami még tudja ezt Széltoló, aki előző kalandja óta hivatalosan is elismert varázsló. Vagy varáSZló, ha a kalapját nézzük.
Őkelme viszont XXXX-en ragadt, amit a termetők utoljára csatoltak a Korongvilághoz. A kontinens annyira friss - persze ez relatív, hiszen a teremtő aki készítette többmillió évesre csinálta -, hogy Széltolónak kéne elvégezni rajta az utolsó simításokat. Feltéve hogy rá tudják venni, jó irányba meneküljön.
A Könyvtáros megmentéséért elindult varázslók azonban a múltban ragadtak egy lakatlan szigeten..."

A könyv első fele az eddig megszokott kaland-kaland hátán, a második fele azonban már inkább a való világ dolgainak kivesézése, reflektálása a Korongvilág szemszögéből. Még nem szatíra, de pár kötet és az lesz.

--------------

És akkor mondjunk valamit a "Széltoló-vonulatról". Bár a legtöbb írásban szerepel Rincewind, korántsem mondanám hogy ő a központi figura akár a vonulat egészét, akár részeit tekintve. Mármint:
- a Mágia Színe, Mágia Fénye, Bűbájos Bajok leginkább a Korongvilági varázslóság általunk ismert állapotának kialakulásáról szól sokminden máson kívül.
- utánuk következik a "Rincewind Trilógia", amik Széltoló csetlés-botlás-kalandozása főleg.
- közben történik a "Cohen Trilógia",aminek elsőí rása egy novella, a Troll Bridge, amiben Rincewind nem szerepel. Megemlítendő hogy Cohen persze először a Mágia Fényében jelenik meg. Második kötet az Érdekes Idők, ahol Cohen&Tsai birodalmat alapítanak. Végül az egészet a Last Hero zárja le, amiben Cohen&Co kihívják a Sorsot.
- Mustrum és tanszéke kapja meg végül a magáét, ez szépen felbővült ahogy látom (bár ezeket még nem olvastam, de egyértelműnek tűnik). Először is ott a 4 részessé bővült Science of Discworld spinoff-trilógia, majd azon kívül az Unseen Academicals ami egy futballmeccse? Hogy az mifene lehet. Hát, a Káosz Éje éppenséggel jó volt... Mindenesetre a végére még befigyel egy novella, a A Collegiate Casting Out Of Devilish Devices,amiben R. valószínűleg nem szerepel. Meglátjuk.

Abból amit olvastam EDDIG kedvenceim:
A mágia fénye, Vége a Mesének, The Sea and Little Fishes, Kisistenek, Mort, A Kaszás, Időtolvaj, Őrgés! Őrség!, Az Ötödik Elefánt, Going Postal, The Amazing Maurice and his Educated Rodents.
26+1 írás elolvasva (az aktuálisan olvasottal együtt), 31 van hátra.

Utoljára twillight szerkesztette (2017.05.12. 06:34:50)

Nekem konkrétan a Gördülő Kövek tetszett eddig legkevésbé abból a 9-ből, amiket 2016-17-ben újra vagy elolvastam (sok évvel ezelőtt megvolt egy pár másik is, pl. Vészbanyák, Mozgó Képek, Őrség Őrség!), a Kaszás és a Mozgó Képek kombója, persze a zenés poénok azért jók voltak. Szerintem a Halál sztoriban nem volt annyi, hogy sorozat legyen (az utolsó kettőt még nem olvastam, de a következő a Vadkanapó lesz), a Gördülő Kövek nem is annyira róla szól, ami meg igen, az meg a szokásos "meguntam/szabira mentem" téma...

Újraolvasva a Mágia Színét és Mágia Fényét, ezek tényleg nagyon hasonlóak, csak a másodikban már van "cél", nehéz különálló műként tekinteni rájuk. A Széltolós sorozattal nem fogok haladni, mert a Bűbájos Bajok kimaradt és várom az újrakiadást. smile

Jó hír: a Science of Discworld egybefüggő történetet tartalmaz, amit időnként szakít meg egy lazán kapcsolódó/beillesztett, a felvetett valós tudományos elvet leíró de a történethez nem tartozó enciklopédiabejegyzés. Pratchett-stílusban vannak azok is, némileg, de azért egyértelműen átugorhatók.