Téma: Anne McCaffrey

Anne McCaffrey

Hozzászólás: Anne McCaffrey

Helló!

nem tudom mi az oka, hogy a McCaffrey könyvek fordítása ilyen lassan megy. Sajnálatos, hogy két könyv megjelenése között évek telnek el.... sad:(:(

Luisi írta:

nem tudom mi az oka, hogy a McCaffrey könyvek fordítása ilyen lassan megy. Sajnálatos, hogy két könyv megjelenése között évek telnek el.... sad:(:(

Nem a fordításuk lassú, hanem a megjelentetésük igen khm… szórt. Ennek pedig az az oka, hogy egyszerűen nem keresik az írónő könyveit az olvasók, azaz minden egyes kötet megjelentetésével jó sok pénzt veszít a kiadó. Ezért igyekszünk ezekkel a soha meg nem térülő "befektetésekkel" annyira elosztva megterhelni az éves kiadói terveket, amennyire az csak lehetséges.

Kicsit sokáig tartott annyira megemészteni ezt a választ, hogy ne olyat írjak le, amit nem tűrnétek meg az oldalon.......

Igen, el tudom képzelni, mennyire visszaesett a kereslet ezekre a könyvekre. De arra is emlékszem, hogy amikor gyors egymásutánban megjelent az első 6 könyv, akkor a fórum is mennyire forgalmas volt.... Most meg itt sem látni senkit!!!!!

Ne várja senki, hogy az emberek olyan sorozatokat akarjanak olvasni, aminek olvasása közben akár 2-3 évet is kell várni, hogy megjelenjen a következő könyv. Ha nem tört volna meg a kezdeti lendület a könyvek kiadásában, akkor talán még mindig keresnék a könyveket, és nem csak 1-1 rajongó!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alapvetően már az is szégyen, hogy 1980as években megírt sikertörténetek még a mai napig sem jelentek meg Mo-n lefordítva!!!!!!!!!!!

Már akkor se vették annyira a könyveket, amikor több jött ki egymás után. A különbség annyi lehet, hogy akkor még talán megvolt a minimális vevőszám. De ahogy haladtak előre a könyvekben egyre jobban visszaesett a vevők száma.
Ha egy könyvet nem vesznek meg minimum 1500-an, akkor már nem éri meg kiadni.

Emlékeim szerint nem volt azért annyira gyors az első hat kötet megjelenése se. Mintha a második kötet is hosszú hónapokkal
az első után jelent volna meg.
Megmondom őszintén, az első kötet tetszett, a második is megvan, de időhiány miatt még nem olvastam el és úgy am-block az egész sorozat nincs a prioritási listám legelején. Egyszer persze sort kerítek rá...

Luisi írta:

Ne várja senki, hogy az emberek olyan sorozatokat akarjanak olvasni, aminek olvasása közben akár 2-3 évet is kell várni, hogy megjelenjen a következő könyv.

Nem tudom hallottál-e már George R. R. Martin-ról? A tűz és jég dala ciklus következő kötetét cirka 5 éve írja.

Luisi írta:

Alapvetően már az is szégyen, hogy 1980as években megírt sikertörténetek még a mai napig sem jelentek meg Mo-n lefordítva!!!!!!!!!!!

De ha egyszer nem kellenek "senkinek"? Sajnos megváltoztak az igények nem csak a filmek, játékok, hanem a könyvek terén is. McCaffrey Pern-könyvei szerintem hajszálnyival inkább a nőknek szólnak, mint a pasiknak. Na manapság mit olvasnak a női olvasótábor nagy része? Vámpíros regényeket.
(De ugyanezt el lehet mondani más sorozatokról is. Hiába világsiker a Hyperion, a Cherubion első kiadása bukta lett. Kérdés az Agave mire megy majd vele...)
Nekem a kedvenc fantasy sorozatom a Dragonlance. Ott sem lehet épp túlkínálatról beszélni, de én annak a kevésnek is örülök ami megjelenik.

Utoljára Razor szerkesztette (2010.11.27. 20:12:13)

Emlékszem, annak idején hatalmas lelkesedéssel estem neki a Sárkányröptének. Sánta Kira borítói nálam mindig nagyot ütnek, s mint sok esetben, akkor is ez vett rá a könyv beszerzésére. Százegynéhány oldal után viszont feladtam. Unalmasnak és sivárnak találtam, nem volt benne semmi, amihez igazán kötődni tudtam volna, sem a szereplők, sem pedig a cselekmény szintjén.
A napokban viszont olvastam két cikket (részben a Pern-regényekről szólnak), s ezek rávettek, hogy még egy esélyt adjak McCaffrey könyvének, amit öt éve tettem le, mondván, hogy ilyet soha többet nem fogok olvasni. Ez alkalommal igyekszem majd más szemléletmóddal viszonyulni a regényhez. Az ember idővel felülbírálhatja a véleményét, persze ez attól is függ, hogy milyen olvasmányélmények érik közben, melyek szemléletmódbeli változást idézhetnek elő - nálam legalábbis ez történt.

Itt a két cikk. Ajánlom azok figyelmébe, akinek már megfordult a fejében, hogy McCaffrey könyveivel tegyenek próbát, de még nem sikerült végleges döntést hozniuk:

http://sfmag.hu/2010/09/29/sarkanyropte-anne-mccaffrey/

http://carcosa.blog.hu/2010/09/29/a_planetaris_romanc

Ki eltörsz egy tárgyat, hogy megtudd, mi az, letértél a bölcsesség útjáról. - J. R. R. Tolkien

Luisi írta:

Alapvetően már az is szégyen, hogy 1980as években megírt sikertörténetek még a mai napig sem jelentek meg Mo-n lefordítva!

"Nem tudom hallottál-e már George R. R. Martin-ról? A tűz és jég dala ciklus következő kötetét cirka 5 éve írja."

Egyetértek Luisi-val!

Már bocs, de az hogy George R.R. Martin 5 éve írja a folytatást nem egészen sorolható ide! McCaffrey 1960 óta írja a Pern könyveket, eddig ha jól tudom már több mint 20 könyv jelent meg külföldön, hatalmas sikerrel!

És én is emlékszem az előző fórumra, amikor naponta 10-en kérdezgették, hogy mikor jelenik már meg a Moreta!! És arra is emlékszem, hogy a könyvesboltban napról-napra fogyott a moretás tömb. Szóval szerintem olyan nagyon rossz bevétel nem lehetett belőle.... hmm

Tényleg szégyen az, hogy az 1960-ban írt könyveket csak most kezdik el fordítani....

Amit meg a McCaffrey könyvekkel csinálnak az meg a mézesmadzag elhúzása, semmi más! A több mint 20 könyvből képesek voltak 7-et lefordítani (azt is több évig elnyújtva), aztán meg semmi! Vagyis 80 éves koromra talán eljutunk a sorozat közepéig, amit a külföldiek már a '80-as években olvastak.....kösssz szépen!

Nem csoda, hogy a legtöbben már feladták!

Mi lennénk a legboldogabbak, ha kéthavonta hozhatnánk ki egy-egy McCaffrey-kötetet. Sajnos azonban egyértelműen veszteséges a kiadásuk, ezért vagyunk kénytelenek elhúzni ilyen mértékben a sorozatot.
(És nem, nem azért lett veszteséges, mert keveset adtunk ki belőle. Ha valaki ismeri az elmúlt évek eladási statisztikáit, pontosan tudja, milyen trendek érvényesülnek a magyar könyvpiacon. - Körülbelül arra kell itt gondolni, hogy ha háromszor ennyi McCaffrey-t adunk volna ki, az csak annyi eredménnyel járt volna, hogy háromszor ilyen súlyos anyagi veszteségeink lennének.)

Yardain írta:

Mi lennénk a legboldogabbak, ha kéthavonta hozhatnánk ki egy-egy McCaffrey-kötetet. Sajnos azonban egyértelműen veszteséges a kiadásuk, ezért vagyunk kénytelenek elhúzni ilyen mértékben a sorozatot.
(És nem, nem azért lett veszteséges, mert keveset adtunk ki belőle. Ha valaki ismeri az elmúlt évek eladási statisztikáit, pontosan tudja, milyen trendek érvényesülnek a magyar könyvpiacon. - Körülbelül arra kell itt gondolni, hogy ha háromszor ennyi McCaffrey-t adunk volna ki, az csak annyi eredménnyel járt volna, hogy háromszor ilyen súlyos anyagi veszteségeink lennének.)

Ha felvásárolnátok mondjuk a Warcraft, Starcraft, Diablo regények kiadásának jogát, akkor az ezekből a nyereséges világokból származó bevételt lehetne fordítani a veszteséges könyvekre, pl McCaffrey-re. Ez esetleg nem lenne jó megoldás?

Darth Revan írta:

Ha felvásárolnátok mondjuk a Warcraft, Starcraft, Diablo regények kiadásának jogát, akkor az ezekből a nyereséges világokból származó bevételt lehetne fordítani a veszteséges könyvekre, pl McCaffrey-re. Ez esetleg nem lenne jó megoldás?

Sajnos, ez közel sem ilyen egyszerű. A kiadói szakmában egyrészt nem "illik" egy másik kiadó által már birtokolt/megjelentetett sorozatra ajánlatot tenni, másrészt az ügynökségek szóba sem állnak addig senkivel, amíg egy kiadvány - vagy sorozat - nem szabad, azaz gazdátlan. (Ezt a szerződések sem engedik különben.)

Végül pedig az sem véletlen, hogy az általad említett sorozatok nem jelennek meg most M.o.-on a rajongók által kívánt ütemben…

(Utóirat: egyébként természetesen ezt csináljuk, mármint a sikeres sorozataink teszik lehetővé azt, hogy jelenleg is megjelenjünk olyan könyvekkel, amelyek szigorúan véve, önmagukban anyagi bukást jelentenek.)

Darth Revan írta:

OFF (ezért elnézést)
Nem hiszem, hogy az megoldás lenne egy üzleti vállalkozásban, hogy csak azért jelentetek meg sikeres, hasznot termelő könyvet, hogy abból a haszonból kiadjak egy sikertelent, ami aztán el is nyeli a hasznot az előző sikeres könyvből.
Be kell látnunk egyelőre, hogy jelenleg nincs olyan kiforrott és nagy arányú vásárló réteg, akik az igényes fantasy és sci-fi könyvekre lennének vevők.
Zárójelben jegyzem meg, hogy ez valószínűleg nem véletlen, hanem a korábbi évtizedek terméseinek az eredménye és hogy javítani is lehet rajta minden bizonnyal. Csak éppen ez nagyon sok pénz és energia lenne, ráadásul kétes sikerrel... sad

Yardain írta:
Darth Revan írta:

Sajnos, ez közel sem ilyen egyszerű. A kiadói szakmában egyrészt nem "illik" egy másik kiadó által már birtokolt/megjelentetett sorozatra ajánlatot tenni, másrészt az ügynökségek szóba sem állnak addig senkivel, amíg egy kiadvány - vagy sorozat - nem szabad, azaz gazdátlan. (Ezt a szerződések sem engedik különben.)

Végül pedig az sem véletlen, hogy az általad említett sorozatok nem jelennek meg most M.o.-on a rajongók által kívánt ütemben…

(Utóirat: egyébként természetesen ezt csináljuk, mármint a sikeres sorozataink teszik lehetővé azt, hogy jelenleg is megjelenjünk olyan könyvekkel, amelyek szigorúan véve, önmagukban anyagi bukást jelentenek.)

Köszönöm a választ.
Végül is igazatok van, ha a Szukits még mindig birtokolja a jogokat ezek szerint.
Egyébként olyan is előfordulhatna, hogy a sikeres írók sorozatait pl mondjuk Salvatore-t, vagy Pratchettet nem tudtok megjelentetni jogi akadályok, vagy egyebek miatt?

Utoljára Darth Revan szerkesztette (2011.03.02. 19:23:37)

Yardain írta:
Darth Revan írta:

És mi a helyzet a "saját jogú" világokkal, mint a Dragonlance vagy a Forgotten Realms? Én főleg az utóbbira gondolok. Csak azért kérdezek rá, mert azt még nem láttam leírva, hogy a FR regények nem térülnének meg anyagilag (ellentétben szinte minden "életműsorozatossal"), mostanában mégis alig van új megjelenés. Pl. 2010: 2 db FR, 2011: 3 db FR. Vagy ezek nem is annyira "húzó" sorozatok? Most már mindig csak ennyi megjelenést terveztek ezekből a sorozatokból egy évben, vagy lesz még olyan a helyzet mint pár évvel ezelőtt volt?

Nem létezik már sem a fejlődés, sem a megértés ígérete, mert ebben a jövőben nem létezik már más, csupán háború. A csillagok közt nincs már béke, csupán öldöklés, sötétség, hideg, és a vérre szomjazó kegyetlen istenek kacaja. - Warhammer 40,000

Darth Revan írta:

Egyébként olyan is előfordulhatna, hogy a sikeres írók sorozatait pl mondjuk Salvatore-t, vagy Pratchettet nem tudtok megjelentetni jogi akadályok, vagy egyebek miatt?

Elvileg igen, bár az említettek már a "mi birtokunkban" vannak, azaz másik kiadó csak nagyon nehezen (vagy sehogy) sem lenne képes átvenni őket.

tresset írta:

És mi a helyzet a "saját jogú" világokkal, mint a Dragonlance vagy a Forgotten Realms? Én főleg az utóbbira gondolok. Csak azért kérdezek rá, mert azt még nem láttam leírva, hogy a FR regények nem térülnének meg anyagilag (ellentétben szinte minden "életműsorozatossal"), mostanában mégis alig van új megjelenés. Pl. 2010: 2 db FR, 2011: 3 db FR. Vagy ezek nem is annyira "húzó" sorozatok? Most már mindig csak ennyi megjelenést terveztek ezekből a sorozatokból egy évben, vagy lesz még olyan a helyzet mint pár évvel ezelőtt volt?

Az a baj, hogy lassan kifogyunk a FR és a DL terén is a húzósorozatokból. Félre ne értsetek: nem azt állítom, hogy pl. angol nyelvterületen ne lennének tömegek, akiknek bejön még legalább egy tucat másik olyan FR/DL-sorozat, amelyet még nem adtak ki hazánkban, vagy hogy akár M.o.-on ne lehetne bármelyik FR/DL-könyv esetén találni legalább tíz-húsz-ötven embert, aki rajong azért a könyvért (vagy megvenné).

Csak azt szeretném megmutatni, hogy tapasztalataink szerint a hazai vásárlóközönség érdemben már nem nagyon keres - az általunk megjelentetteken kívül - más FR/DL-sorozatokat. Még egyszer: a hangsúly az érdemben (= kifizetődő módon) szón van.

Ráadásul elszomorodnátok, ha látnátok a Wizards által az utóbbi két évben kiadott katalógusokat - szinte alig jelenik meg náluk is valami új, túlnyomórészt omnibusz kiadású gyűjteményes köteteket és díszkiadású változatokat hoznak ki.

Yardain írta:

Az a baj, hogy lassan kifogyunk a FR és a DL terén is a húzósorozatokból. Félre ne értsetek: nem azt állítom, hogy pl. angol nyelvterületen ne lennének tömegek, akiknek bejön még legalább egy tucat másik olyan FR/DL-sorozat, amelyet még nem adtak ki hazánkban, vagy hogy akár M.o.-on ne lehetne bármelyik FR/DL-könyv esetén találni legalább tíz-húsz-ötven embert, aki rajong azért a könyvért (vagy megvenné).

Csak azt szeretném megmutatni, hogy tapasztalataink szerint a hazai vásárlóközönség érdemben már nem nagyon keres - az általunk megjelentetteken kívül - más FR/DL-sorozatokat. Még egyszer: a hangsúly az érdemben (= kifizetődő módon) szón van.

Ráadásul elszomorodnátok, ha látnátok a Wizards által az utóbbi két évben kiadott katalógusokat - szinte alig jelenik meg náluk is valami új, túlnyomórészt omnibusz kiadású gyűjteményes köteteket és díszkiadású változatokat hoznak ki.

Lehet, hogy így van, de nem biztos, én nagyon szeretem mindkét világot, de pár könyv megtanított arra, hogy nem szabad mindet megvenni.
FR esetén pl a "Láncok háza" megtanított arra, hogy nézzem meg mielőtt megveszem, külföldön mire értékelték.
Dl esetében is vannak elég gyanús kötetek.

Egyszóval, ha megjelenik e két világból könyv, akkor előtte megnézem az értékelését...

Yardain írta:

Akkor ezek szerint jól láttam, hogy ez a helyzet hmm Sokadik Drizzt újrakiadás egyre csiricsárébb módon (Lockwood borító, aztán díszdoboz, legutoljára meg keménykötetes omnibus), DL-nél dettó, plusz itt egy csomó kötet tavaly vissza is mondtak. Mintha nyűg lenne nekik már az rpg-regény részleg.

Yardain írta:
Darth Revan írta:

Elvileg igen, bár az említettek már a "mi birtokunkban" vannak, azaz másik kiadó csak nagyon nehezen (vagy sehogy) sem lenne képes átvenni őket.

Jobb is, hogy nálatok vannak. Egyetlen más kiadó sem kezdett volna bele soha Salvatore Korona regényeibe. Örök hála ezért is.

Yardain írta:
tresset írta:

Köszönöm szépen a választ. Az valóban igaz, hogy a DL gyakorlatilag hibernálódott odakint, azonban a FR már évek óta (az idei évben is) stabilan hozza az évi 10-12 új regénymegjelenést. A másik fórumon már régebb óta beszélgettünk erről és gyakorlatilag mindenki azt írta/írja, hogy szívesen olvasna új FR sorozatokat. Thomas M. Reid, Richard Lee Byers, Richard Baker neve bukkant fel szinte mindenkinél. Szerintem ők is lennének olyan népszerűek mint Smedman. Természetesen a kiadó dönti el bele akar e fogni új FR sorozatba (és hogy melyikbe), de szerintem megérne egy kis "közvélemény-kutatást" a dolog.

Nem létezik már sem a fejlődés, sem a megértés ígérete, mert ebben a jövőben nem létezik már más, csupán háború. A csillagok közt nincs már béke, csupán öldöklés, sötétség, hideg, és a vérre szomjazó kegyetlen istenek kacaja. - Warhammer 40,000

Ha már FR akkor a Realms of War-al mi a helyzet? Igaz hogy antológia, de azért ott vannak a legnagyobb nevek is. Ezt nem érné meg kiadni?

Térjünk vissza az eredeti témához!

Rendben, elfogadom, hogy jelenleg veszteséges lenne kiadni ezeket a könyveket! DE!! Tett valamit a kiadó, hogy ez ne így legyen??? A Mágus sorozatot reklámozzák azt tudom, sok helyen találkozom a reklámmal neten is, és utcán is, de még nem láttam sehol életműsorozatokat népszerűsítő  plakátot, vagy ilyesmit sehol! A mai társadalomban az emberek többsége azt veszi meg, amire "azt mondják neki, hogy meg kell vennie". Ne várjuk már az emberektől, hogy olyan könyveket is megvegyenek, amiről azt sem tudják, hogy léteznek!!!

Utcán is? Ott még nem láttam ilyet.

Melani írta:

Ha már FR akkor a Realms of War-al mi a helyzet? Igaz hogy antológia, de azért ott vannak a legnagyobb nevek is. Ezt nem érné meg kiadni?

Még nem tudjuk, milyen irányba induljunk tovább, erősen gondolkodunk. Ez is lehetséges verzió.

Teljesen igazad van: reklámból sosem elég. Mi is próbálkozunk, de persze itt is vannak korlátok…