Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

Kedves András és dragondark!

Nagyon szépen köszönöm.

Sucku

Sziasztok!

András, volna nekem is két, egymáshoz köthető kérdésem, amit az általam ismert irodalom segítségével nem tudok megválaszolni. Olvasgattam minap Godonról, és egy utópisztikus társadalom képe bontakozott ki előttem. Ahogy írják a terményeket mágiával takarították be, a kutakból mágia emelte ki a vizet, ...stb. Azon gondolkodtam, milyen képet mutathat, a több mint 4.000 éve működő Doran, amit a godoninál nem kevesebb, és nem gyengébb színvonalú Kyr mágiára alapozva hoztak létre, és vezetnek a nagytanács mágusai? Mennyire van jelen a mágia, az átlagos lakosság hétköznapjaiban, a város képében? Milyen lehet Doranban élni, vagy mit tapasztalhat az oda utazó?

A másik, mi lett a godoni mágiával, vagy inkább fordítva fontos a dolog, a lar-dori varázslók milyen mágiát használnak? Mint ahogy Doran, a kyr hagyományokra alapoz, de vele természetesen nem azonos, úgy Pyarron varázslói a godoni mágiát kutatják, annak megmaradt töredékeire építik a tudásukat, ezáltal akár az ókyr helyett az ógodoni nyelvet használják (ez a nyelv kérdés a játék szempontjából különösen fontos)? A Godonról szóló írásban említik, hogy a pyarroni varázslórend elméleti tananyagában maradt fent a mágiaforma, ez ezt alátámasztani látszik, de aztán erről tudtommal sehol máshol nem írnak.

Vagy egyszerűen eltanulták az északi kyr mágiát és nyelvet, és azt honosították meg? Esetleg a kettő valamiféle keveréke, elméleti alapjául a godoni tudás szolgál, de gyakorlatban a kyr igéket és rúnákat használják? Ha igen, akkor mi a megmaradt godoni rész és hogy lehet az elmélet és gyakorlat ennyire különböző?

A végén még se két kérdés lett belőle. smile

Előre is köszönöm a segítséget!
Cundior

Utoljára Cundior szerkesztette (2017.11.23. 22:16:44)

@Cundior: a kimerítő válasz az aktuális világleírás Godon, Pyarron és Erevín fejezete volna; az alábbi csak minimálverzió a bennük foglaltak alapján.

A godoni mindennapokat azért szőtte át a mágia, mert a kezdetekkor a Shogomand-fennsík összes lakója ösztönös varázshasználó volt. Hatalmuk elsődleges forrását, a testüket szaturáló szféraanyagot fokozatosan veszítették el a Patrimónia fennállásának két évezrede során, és módszerek sokaságát dolgozták ki a konzerválására/pótlására. Az utódkultúrák  mágiája ezeken a metódusokon alapul; szülötteik fizikailag képtelenek a godoni magas mágiát őseik módján használni.

A gdon máguskollégiumok tudásának egyes elemei a menekültek révén jutottak el Godoráig, és Erionban (tér- és síkmágia) illetve Ordanban (tűzelemi mágia) leltek új otthonra. Ez nem csak a godoni és a kyr gyakorlat szintézisét tette lehetővé; Ordan hetedkori elitje a két vérvonal keveredéséből jött létre, és azok mágiahasználat szempontjából legideálisabb vonásait elegyíti.
Hogy a kétféle mágia közül melyik a "magasabb", az ynevi tudomány kedvenc gumicsontjai közé tartozik. Az igazság az, hogy már az összevethetőségük is kétséges: az egyik ösztönös, a másik tudatos, az egyik közvetlenül merít a Teremtés energiáiból, a másik közvetetten... és így tovább.

Az elemi mágia godoni iskolájának hagyatékát Doran alapítóinak egyike, Vinidius Artemor menekítette észaföldére. Gazdagította vele az ifjabb civilizációk eszköztárát, de a helyi mágiahasználat eredendően kyr (adaptív-innovatív) jellegén nem változtatott. Doran máig a "cél szentesíti az eszközt" elvét vallja, amit jól példáznak a Szarvtoronyban alkalmazott aquir praktikák.
A dorani iskolában és a hajnalkor óta köré épült városban a mágia jelenléte csak annyira nyilvánvaló, amennyire az ötödkori Kyriában volt. Az időjárási szélsőségek ismeretlenek, az utcákat és az őrjeleket éjjelente kivilágítják, a varázshasználók kérésre segédkeznek a körülményes/veszélyes műveletek (aknázás, bontás, tehermozgatás) végrehajtásában. Ritkán fordulnak hozzájuk: a tanagrai gyökerű, kyr értékrendet valló ervek számára természetes, hogy gondjaikat a maguk erejéből, hagyományos módon oldák meg.

Köszönöm a választ! Akkor ha jól értem Yneven csak a kyr alapú magasmágia sajátítható el, csak ez maradt fönt a gyakorlatban, és ez jutott el délre, Erionon keresztül Lar-dorba is, amit már a kezdetekkor, Doranban is godoni elemekkel kerezteztek az iskola megalapítói. Már csak az maradt számomra tisztázatlanul, hogy Pyarront bár a godoniak alapították, mégis az mágia nélkül volt, az északról való tudás megérkeztéig, mivel elsajátítani nem tudták, velük született hiányosságok okán? Godoráig és Ordanig kellett menniük a godoniaknak, hogy a kyr mágiával találkozva, tanulható és tanítható mágiára leljenek, abban továbbörökítve azt a magot, amit Pyarronban, a kezdetek mágikus hagyományainak hiányában nem tudtak megtenni? Tehát egyszerűen fogalmazva, nem volt a dorani mágiának semmilyen folytatása Pyarronban, míg az az északi kanyar után vissza nem jutott délre?

@Cundior: Pyarron alapítói a keleti gdún (a mai Shadon) Jedomeron régiójából indultak nyugat felé, és egy olyan fegyveres ordó tagjai voltak, mely godoni eredetű tapasztalati mágiát használt szakrális helyett. Pyarron a lényeget tekintve sosem volt varázstalan, de önálló hatalmi tényezővé akkor vált, mikor Par Anselmos ("Selmo atya") sorra megszólította és megébresztette a néhai Oltalmazó aspektusait/töredékeit, melyek a pyar panteont alkotják.
A késő-hetedkor lar-dori és temorani iskolái a világi dinasztiák kivonulásáig Pyarronban működtek, és a godoni hagyatéknak azt a részét vitték tovább, amit (noha az alapítókkal érkezett Jedomeronból) a teokrácia tudatosan elhanyagolt. Ennek a kyrekhez és Doranhoz csak annyi köze van, hogy a magas mágia szakirodalmának godoni források híján a kyr (egész pontosan annak godorai rekonstrukciója) a hivatalos nyelve.

Most már minden világos, köszönöm szépen!

Kedves András!

A Damien Forrestal álnéven Szántai Zsolttal közösen írt DOOM regényeiddel kapcsolatban szeretnék valamit kérdezni.
Egyszer azt nyilatkoztad, hogy 1995 január végén láttál neki a megírásnak egy kórházban, és innen származik az egész testen kívüliség tematika. Tehát a korábbi tervek szerint a főhős csak az ukrán kommandós Oleg lett volna, mindenféle agyi implant (Milne százados) nélkül? Vagy már Csanáddal közösen eleve agyi implanttal terveztétek meg a kommandós főhőst? Úgy tudom, 1994 tavaszán Csanád is kórházban volt autóbalesete miatt, talán még a DOOM regény tervezése előtt.

@elegos: A "fekszem kiterítve" motívum nem kapott volna ilyen nyomatékot Csanád balesete és az én műtétem nélkül, de a kettős nézőpontot nem ez, hanem a játékos és a játékbeli karakter közt húzódó természetes határvonal indokolta.
A program szándékosan nem adott fogódzót a hőshöz az arcát kivéve, ami (nekem) azt sugallta, hogy nem egy észlény... a regényhez tartozó világ felvezetéséhez viszont olyasvalaki kellett, aki az átlagnál többet ért belőle, és az FPS műfajhoz is köti valami. Így született Milne (a Micimackó szerzője után), aki belső nézetből, de kívülállóént racionalizálja mindazt, ami Gontarral történik. Egyetlen "mert csak" mindent kibíró figurát jellemmel felruházni és kezelni is sokkal nehezebb lett volna.

Ennek a projektnek a kidolgozásában Csanád nem vett részt, és Zsoltot is csak ott vontam be, mikor az ukrán talajt fogott a Tükörnél. Rájöttem, hogy az "akció" megírásához az enyémnél tempósabb és keményebb prózára van szükség.

Ismét elolvastam a Kráni krónikákat, amely egyike azon magus műveknek, amelyek többszöri olvasásra sem okoznak csalódást, sőt (egy másik a Karnevál, ha már András fórumán vagyunk smile ). Ha már a szerzőhöz nem lehet címezni a kérdéseket, pár gondolat kapcsán érdekelne András vagy mások olvasata.

1) Szerepel benne, hogy a fekete özvegyek vadászháborúi az évszázadok alatt vadászok ezreinek az életébe kerültek. Illetve az elfekkel való összecsapás során is szerintem legalább 30-40 fekete özvegy harap a fűbe. Ez pedig csak egy rendház a több közül. Egy akkor rend, mint a fekete özvegyek ezek szerint 5-6 vagy több rendházzal is rendelkezik és egyidőben többszáz vadászt is ki tud állítani? Ez logikus lenne abból a szempontból is, hogy évezredekig fenn tudjanak maradni, ki tudják heverni a veszteségeket. Csak nem tudom jól ragadom-e meg a nagyságrendet. Más fejvadászoknál, pl. az északi embervadászoknál is hasonló nagyságrendet kell elképzelni?

2) Mallior apostolai tulajdonképpen elf hatalomszavakat használnak a harc során? Korábban mintha elhangzott volna, hogy az elf ómágia inkább a gyógyításra-építésre volt alkalmas. Jellegéből fakadóan nem olyan bomlasztó hatású, mint az aquiroké. De a jelenetek alapján mégis hasonló pusztításra voltak képesek (ld. félig felrobbant bannara-mester).

3) Nem szoktam játéktechnikai szemmel figyelni a magus irodalmi részét, de csak a játék kedvéért, vajon hány od pontja lehet Vyergas primortelnek? smile

Gáspár András írta:

@elegos: A "fekszem kiterítve" motívum nem kapott volna ilyen nyomatékot Csanád balesete és az én műtétem nélkül, de a kettős nézőpontot nem ez, hanem a játékos és a játékbeli karakter közt húzódó természetes határvonal indokolta.
A program szándékosan nem adott fogódzót a hőshöz az arcát kivéve, ami (nekem) azt sugallta, hogy nem egy észlény... a regényhez tartozó világ felvezetéséhez viszont olyasvalaki kellett, aki az átlagnál többet ért belőle, és az FPS műfajhoz is köti valami. Így született Milne (a Micimackó szerzője után), aki belső nézetből, de kívülállóént racionalizálja mindazt, ami Gontarral történik. Egyetlen "mert csak" mindent kibíró figurát jellemmel felruházni és kezelni is sokkal nehezebb lett volna.

Ennek a projektnek a kidolgozásában Csanád nem vett részt, és Zsoltot is csak ott vontam be, mikor az ukrán talajt fogott a Tükörnél. Rájöttem, hogy az "akció" megírásához az enyémnél tempósabb és keményebb prózára van szükség.

Ami talán a legjobb megközelítés volt. Romeroék bevallottan magát a játékost hagyták meg főhösnek, míg Tom Hall eredeti karaterei és ötletei végül átkerültek a Rise of the Triadba.

Utoljára Morrola szerkesztette (2017.11.26. 08:31:23)

@Myst: a KK sosem okoz csalódást. Az ilyenek miatt voltam/vagyok/leszek nagyjából mindenre kapható, hogy RR ynevi vízuma az idők végezetéig érvényes maradjon.

1. ennek kapcsán csak az embervadászokról tudok nyilatkozni. A klánjaik mérete és ismertsége nagyon különböző, de a legtöbbnek egyetlen központja van, amihez változó számú (2-12+) faluközösség tartozik.
2. a hatalombeszédnek különböző változatai vannak, és nem mindegyik jár odfelszabadulással; az aquirok esetében ez nem a szavakból, hanem a testműködésükből következik. A külvilági óelf hatalombeszéd drakvin eredetű, és a kráninak is ez a legvalószínűbb forrása. Ha a szöveg az utóbit konkrétan összefüggésbe hozza az oddal, akkor a taxonómiailag nagyon távoli rokonnak számtó sötét elfek keze lesz a dologban. A történtek mindenesetre messzemenően igazolják az ediomadi aquirok rettegését az oilani Hatoktól.
3. passz

@Morrola: igaz. Ugyanakkor a portrés megoldás (és maga a figura) olyan fokon emlékeztetett a Wolfenstein 3D-ben használtra, hogy muszáj volt az utóbbi nevesített hősének is valamiféle szerepet adni a könyvben. Megoldottuk. smile
A megítélés szempontjából nem oszt és nem szoroz, de az AvP regényekhez hasonlóan a Doom is a téma és a tartalom iránti elragadtatásból fogant, amit a hivatalos változatok egyikéről sem lehet elmondani.

Üdv!

Myst írta:

Ismét elolvastam a Kráni krónikákat, amely egyike azon magus műveknek, amelyek többszöri olvasásra sem okoznak csalódást, sőt (egy másik a Karnevál, ha már András fórumán vagyunk smile ). Ha már a szerzőhöz nem lehet címezni a kérdéseket, pár gondolat kapcsán érdekelne András vagy mások olvasata.

(...)

2) Mallior apostolai tulajdonképpen elf hatalomszavakat használnak a harc során? Korábban mintha elhangzott volna, hogy az elf ómágia inkább a gyógyításra-építésre volt alkalmas. Jellegéből fakadóan nem olyan bomlasztó hatású, mint az aquiroké. De a jelenetek alapján mégis hasonló pusztításra voltak képesek (ld. félig felrobbant bannara-mester).

3) Nem szoktam játéktechnikai szemmel figyelni a magus irodalmi részét, de csak a játék kedvéért, vajon hány od pontja lehet Vyergas primortelnek? smile

Myst;
pár gondolat, illetve vélemény:

2) Az elf ómágiának - nyilvánvaló kifinomultsága és alapvetően "életpárti" megnyilvánulási formái ellenére - nyilván megvannak/megvoltak a maga harci fogásai. Hogy egy klasszikus óelf herceg ezeket elegánsan és defenzíven alkalmazta, az nem számonkérhető az Ediomad sötétjébe veszett Mallioron és utódain/követőin. Szóval jó eséllyel elf hatalomszavak azok, csak épp átmentek az Éjben Kacagó őrületének és utódai kráni tapasztalatainak szűrőjén.

Amennyire egyébként tudom, a szövegben nem is esik szó odról, csak hatalomigékről - mindkét oldalon.

3) Kétszámjegyű. smile

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

András, bűvdudás: köszönöm az ötleteket!

Még három kérdés merült fel kráni vonalon:

- Ha jól értettem a függeléket, akkor a ghat-shur-stb. a külső tartományokban uralkodó kasztrendszer. Ez vajon arra is szolgál, hogy mire valaki esetleg a középső tartományokba kerül már ösztönösen érezze a különbségeket? Vagy ott ennyire nem is veszik ezt komolyan? A másik Zsolt novellában szereplő álomhozó khtac is ilyen társadalmi rang (ami akkor ellentmond az előbbi gondolatomnak), vagy az a lovagrenden belüli kaszt, mint a fejvadászoknál a mortel?

- Mallior kiválasztottjai csak a kráni elfek között fordulnak elő, mert ott van az az elf vérvonal, amelynek Mallior volt az őse? Csak mert Kránon kívül furcsa lenne egy "tetoválás" az arcon. (Vagy valami trükkel eltüntetik).

- Pyarron mennyivel nagyobb eséllyel tudna ellenállni egy második Dúlásnak? Ha mondjuk manifesztációs háború helyett ismét azzal kellett volna szembenézni. Biztos tanultak belőle, és korábban elhangzott, hogy volt forgatókönyv orkokra és nomádokra is, csak kombinált támadásra nem. Félretéve azt, hogy Krán miért támadna újra, és mennyire volt az első Dúlás nagy birodalmi támadás egyáltalán, pusztán katonai-gazdasági szempontból milyen esélyeket adnának a dzsad fogadóirodák?

Gáspár András írta:

@Morrola: igaz. Ugyanakkor a portrés megoldás (és maga a figura) olyan fokon emlékeztetett a Wolfenstein 3D-ben használtra, hogy muszáj volt az utóbbi nevesített hősének is valamiféle szerepet adni a könyvben. Megoldottuk. smile
A megítélés szempontjából nem oszt és nem szoroz, de az AvP regényekhez hasonlóan a Doom is a téma és a tartalom iránti elragadtatásból fogant, amit a hivatalos változatok egyikéről sem lehet elmondani.

Amiről elég sokat elmond, hogy Doomguy / Doom Slayer a mai napig B. J. Blazkovitz leszármazottja.

Ha még Mortal Kombat regényeket iroghattatok volna... big_smile

Myst;

csak a második kérdésedhez tudok - talán - érdemben hozzászólni: még a kráni elfek között is csak a Ly'Shematenel-házban fordulhatnak elő úmatarok, az általad is említett vérségi kötelék okán. Azonban a külvilági elfek között is akadnak Malliornak "kiválasztottjai" - a Summarium a küldöttek között tárgyalja őket.

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Újraolvastam a Kiálts Farkast no meg a Két életem, egy halálom és igazából az utóbbival kapcsolatban lenne pár kérdésem:
Ha Vogel nem ment el háborúzni, akkor hogy halt meg a Kalmár meg Pauker? Mert arról van pár szó, hogy Sztrelec kapott megbízást az Agnus Dei telephelyének felszámolására
Kedvessy kapott bármilyen instrukciót a pacifikátortól a kronokomplexen keresztül hogy keserítse meg Vogel életét, vagy ez csak így alakult?
Mi volt tulajdonképpen Hariz és Sztrelec között? Információt vett tőle amit Sztrelec Gavodától vett?

(Az utolsó kérdésem: hogy lehet a regény végi paplakban fekete-fehér TV? Erre persze az a válasz, hogy ugyanúgy ahogy a Neurománcban az utcai telefonfülkék big_smile )

@csaknorrisz: az aszteroidalöveget a tungkuani Sárkányok a nagyorrú kabalájuk nélkül (esetleg egy másik nagyorrú kabalával) robbantották fel: a Vogel részvételéhez vezető kauzális láncolat az első kötet szerint csupa alacsony valószínűségű eseményből állt.
Kedvessy nem kapott instrukciókat, de Vogelt szándékosan irányították arra az idővonalra, ahol ilyen munkahelye/főnöke van.
Hariz a végjátékban lepaktált az idegenekkel, de vélhetően maga a pacifikátor környékezte meg, aki ekkorra nemigen bízott Sztrelecben, és eljátszott a gondolattal, hogy lecseréli egy profira.

A fekete-fehér tévék helyzete annyival kedvezőbb az utcai telefonfülkékénél, hogy nem lehet őket csak úgy leszerelni - a KF2-be azért mindkettőből jutott egy, ha jól emlékszem. smile A szerző retrográd/analóg technológia iránti vonzalmának ennél is kendőzetlenebb bizonyítékáért lásd a világot megmentő fegyvert:

http://i67.tinypic.com/1128u1f.jpg
Kalasnyikov AKS-74U "Модерн"

bűvdudás: Köszönöm, igen, az úmatarokra gondoltam. Az nem volt világos, hogy a teljes vérvonal/ház Kránba ment volna, vagy fennmaradhatott egy ág azon kívül is (pl. ha egy testvér odamegy, a másik marad).

A fejvadászok számára vonatkozóan a birodalmi fejvadászoknál van konkretizálva a 80 fejvadász és 20 szabad vadász, de gondoltam egy egyfajta elit már eleve, és más rendeknél jóval nagyobb lehet a létszám.

Üdv!

Myst írta:

Az nem volt világos, hogy a teljes vérvonal/ház Kránba ment volna, vagy fennmaradhatott egy ág azon kívül is (pl. ha egy testvér odamegy, a másik marad).

Az elvi lehetőség természetesen fennáll, de maga az úmatar-ötlet annyira kuriózum, hogy szerintem értelmetlen dolog volna kimozdítani a novella által megteremtett közegéből, neadj'Isten a Bestiáriumot gyarapítani vele . Jól megírni aligha, de még a játékba illeszteni is nehezen lehetne egy efféle külvilági elfet. Zsolt Aurrija túl erős és túl egyedi karakter ehhez; ezredévente egy elég belőle.

Gondolom akkor a rosszlelkű cápafejű Pauker is ottvégezte az aszteroidában big_smile

Egy esetleges KF3-ban (én bízok benne hogy lesz) Vogel mennyire emlékezhet egyáltalán a KF2 kék zónájára?

Illetve gondolom én a Kalmárok bolygóméretű verzióban alkalmazzák azt az agavegenerátort amit Burán lakásánák falára aplikáltak a szekveszterek, hogy a saját bolygójuk idejének megváltoztatását megakadályozzák.

Üdv' mielőtt belekezdenék a nagy karácsonyi vásárlásba, érdeklődnék lesz M.A.G.U.S. kötet az idén?  smile
Vagy elég, ha jövőre tartalékolok rá?  hmm

@csaknorrisz: amennyire a KF2-ben emlékezett rá. A kronofágok elmúlása csak a szervezet belső óráját indítja újra, minden más marad ott és úgy, ahogy volt. Mármint eleinte, mert a (hipotetikus) KF3 érdemi része a 22. század végén játszódik.
Ami a kalmárokat illeti, jó eséllyel szimbiózisban élnek a kronofágokkal és más köztes térben/időben tenyésző létformákkal. Így válhattak a spirálkar domináns fajává, ami nem szorul se generátorokra, se űrhajókra... és érdemi félvivalója is csak önmagától van.

@dragondark: nyomdatechnikai okból a DV az összes idénre tervezett címe csúszik, szóval nagyon úgy fest, hogy nem, illetve elég.
A '18-as kezdés viszont nagyon erős lesz, ha minden igaz.

Sziasztok!
Kicsit összezavarodtam. Az elfek is a sárkányfélék (drakvinok) közé tartoznak? A draquiorok (Phet, Kaoraku) is? Szeretnék kérni egy kis tisztázást.
Előre is köszönöm! smile

Az egypúpú tevét az különbözteti meg a kétpúpú tevétől, aki akarja.

A válaszban a drakvin eredet csak a külvilági elf hatalombeszédre vonatkozott, nem az elfekre.

@Vortex: az elfek a Drakvin Liga (Sárkányszövetség) alapító tagjai voltak, így a "drakvin liga népei" feliratú kalapba is beleférnek, a "drakvin nép" feliratúba viszont nem.