Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

@Gáspár András: Elolvastam az Ősi titkok láza, acélnak vihara köteted. Felemelő volt. Katarzist és lelki többlettöltetet adott. Köszönöm Godont, második Gra-Tinolt és a többieket!!  smile

Utoljára Ettin szerkesztette (2018.07.11. 17:11:41)

Ettin írta:

@Gáspár András: Elolvastam az Ősi titkok láza, acélnak vihara köteted. Felemelő volt. Katarzist és lelki többlettöltetet adott. Köszönöm Godont, második Gra-Tinolt és a többieket!!  smile

Ezt osztom én is.

Nagyobb szerencsémre a foghíj pótolásra került és Godon talán az egyik legjobban eltalált dolog, amit a M-n belül olvastam.

@Ettin: én pedig köszönöm, hogy a könyv után erre is időt szántál. a magamfajta számára nincs nagyobb jutalom.

@Morrola: thx.
godon megírása szellemi és technikai értelemben komolyabb kihívás volt bárminél, amit ynevhez valaha csináltam. valahol jó is, hogy csak most került sorra - ez olyan téma, aminek kimondottan használ az ember szövegének korral növekvő gravitása. smile

@András

Godon nagyon kellett már, lévén az emberi kultúra alapja. (földi párhuzamban Róma, csak nagyobb, hatalmasabb és hosszabb ideig volt - de mai napig hatással van)
Még nem is értem a végére de nem olvasni akarom, hanem érteni. Sok, de kell is ennyi, mert súlya van.

más: most nézem az újabb térképet:  Óilan mi okból került ki az eddig mindenhol Sirenar közepében ábrázolt helyéről effektíve a legszélére? Lemaradtam volna valami lényeges írásról, vagy konceptuális okai vannak?

Zedd írta:

@András

Godon nagyon kellett már, lévén az emberi kultúra alapja. (földi párhuzamban Róma, csak nagyobb, hatalmasabb és hosszabb ideig volt - de mai napig hatással van)
Még nem is értem a végére de nem olvasni akarom, hanem érteni. Sok, de kell is ennyi, mert súlya van.

más: most nézem az újabb térképet:  Óilan mi okból került ki az eddig mindenhol Sirenar közepében ábrázolt helyéről effektíve a legszélére? Lemaradtam volna valami lényeges írásról, vagy konceptuális okai vannak?

Nyilván András az elsődleges illetékes a témában, de hátha tudok egy kicsit segíteni (vagy növelni a zűrzavart...) A mellékelt térképet Novák Csanád töltötte fel kb. 15 éve az akkor még általa működtetett ynev.hu-ra. Ezen Oilan egyértelműen Sirenar határain kívül van, ráadásul nem is kicsit. Sajnos szó szerint már nem tudom idézni, de amikor ezt felvetettük, Csanád valami olyasmit válaszolt, hogy az egykori Rehiar Birodalom területe a negyedkori állapotokhoz képest fokozatosan lecsökkent, és bár Oilan a mágikus védettsége (pl.: ó-elfek jelenléte) miatt megmaradt szigetként a külvilágban, az elf szállásterület fokozatosan lecsökkent a hetedkori Sirenar területére. Úgy látom az újabb térképen ezt a furcsa ellentmondást (ti. az ország fővárosa nincs az ország területén) próbálták azzal feloldani, hogy a várost jelentősen eltolták északnyugati irányba.

http://www.kepfeltoltes.eu/images/hdd1/ … 0_Ynev.jpg

@Zedd, Duke: a hivatalos negyed-, ötöd- és hetedkori térképek elsődleges forrásai a Csanád féle változatok voltak. Az ő Ólianjához képest az aktuális csak annyival került odébb, amennyit a procedurális erózió megkövetelt: az ynevi határok főszabályként természetesek, azaz koordináták helyett a hegy- és vízrajz, illetve a növényzet határozza meg őket.

Duke sokat segített a hetedkori referencia belinkelésével (ami bizonyítja kiinduló állításom igazát), és Csanádot is pontosan idézte, pedig nem tegnap történt a dolog. smile
Rehiar zsugorodása jól nyomon követhető az egyes világkorszakokat leképező vetületeken. Azt, hogy Sirenar nem állam- hanem családszövetség, így államhatár helyett csak befolyási övezete van, ugyanazzal a ködöléssel próbáltam érzélkeltetni, amit a negyed- és ötödkori Oghogul esetében használtam, de rémesen nézett ki. Ez a módszer csak olyan területeken működik, amik magukban állnak, azaz egyetlen konkrét határvonallal sem kell érintkezniük. A probléma annyira nem egyedi, hogy szinte mindenütt fennáll, de gondot csak az olyan kétes befolyású entitások esetében okoz, amilyenek a városállamok vagy a shadoni féldominiumok.

Zedd kérdésére a konkrét válasz úgy hangzik, hogy Óilan (ami a fentiek értelmében nem közigazgatási, hanem civilizációs-spirituális főváros) a rehiari szállásterületen kívül, de Sirenar befolyási övezetén belül található. E kettő különválasztását a hatalmi blokkos vetületen semmi nem indokolja... ami nagy szerencse, mert jelenleg nem tudok rá megoldást.

Fontos: Ynev térképein ritkák a betonba öntött poi-k, az irodalmilag legjobban beágyazott településeknek is több száz mérföldes "játékuk" van. Ha megnézitek Csanád verzióját, DiLuan és DiMaren jóval messzebb esik Abaszisztól és Elyától, mint az Észak lángjaiban, Doran és Erigow pedig még az aktuális változaton sincs egymáshoz elég közel.