Hozzászólás: MesterMűvek - Klasszikusok

Imi írta:

Henry Kuttner-ről mi a műhely véleménye?

Őt nálunk elsősorban SF-szerzőként ismerik, noha valójában ugyanolyan sokoldalú és termékeny volt, mint Robert E. Howard: írt pulp-kalandokat (Thunder Jim Wade), sword-&-sorceryt (Atlantiszi Elak), planetáris románcot (The Dark World*), tradicionális és lovecraftiánus horrort, meg sok-sok minden mást. Abban is hasonlít Howardhoz, hogy a pályája tragikus hirtelenséggel ért véget: negyvenhárom évesen hunyt el agyvérzésben. Viszont Howardtól eltérően neki szerencséje volt a nőkkel: a C. L. Moore-ral kötött házassága mindkettejük írói pályafutására úgy hatott, mint egy elektrosokkal kombinált vitamininjekció. smile A pulp-nemzedék híres íróházasságai közül csak Leigh Brackett és Edmond Hamilton kapcsolata fogható az övékhez – ott viszont a férj irodalmi kalibere jóval szerényebb volt Kuttnerénél. Elvégre neki olyan szerzőtársak dedikáltak könyveket, hálával és köszönettel az általa nyújtott segítségért és inspirációért, mint Ray Bradbury, Marion Zimmer Bradley és Richard Matheson.

* Roger Zelazny szerint ez a regény volt az Amber-ciklus ihletője.

Imi írta:

Ő esetleg nem fog helyet kapni a Weird Tales antológiába?

De igen. smile Erről a kötetről tudni kell, hogy a címlistáján folyamatosan alakítgatunk, annak függvényében, hogy hány eredeti Weird Tales-lapszámra tudjuk rátenni a kapzsi mancsunkat. (Az alapelvünk itt is az, mint Howardnál és CAS-nál: csak tiszta forrásból!) Továbbá fölvettük őt a formálódó Lovecraft pályatársai antológiába (mert a dark folyam kapcsán van egy olyan elképzelésünk, hogy a L. ihletőit előbb a L. pályatársai, majd a L. követői fogja kiegészíteni egy csinos hármas válogatássá), és hosszú távon önálló Kuttner-kötetet is szeretnénk, nehogy a Kardforgató Jirel után a felesége szelleme hiányolja őt a klasszikus folyamból. wink

Kuttnerről és Moore-ról bővebben:

Bud Webster: A Kuttner Above the Rest (But Wait, There's Moore!)

És az önálló kötetbe melyik oldalát szeretnétek bemutatni?

Lovecraft ihletői L. pályatársai, L. követői hármas válogatás nagyon jól hangzik, gondolom akkor ezt egyfajta miniszériának szánjátok és a három kötet kiadása közt nem fog sok idő eltelni.

Köszi a linket, én sajnos nem tudok angolul, de most már tudom mi lesz barátnőm második dolga holnap mikor átjön.  big_smile

Utoljára Imi szerkesztette (2012.09.20. 18:45:46)

"-Próbálsz úgy írni mint a magazinbeli fickók?"(Tevis Clyde Smith)
-A pokolba, dehogy!
-Próbáljanak ők úgy írni ahogy én!"(Robert E. Howard)
(The Whole Wide World)

Imi írta:

Köszi a linket, én sajnos nem tudok angolul, de most már tudom mi lesz barátnőm második dolga holnap mikor átjön.  big_smile

No, először is (bár Isten ments, hogy elvonjam a figyelmét másféle tevékenységekről!) adjunk még némi olvasnivalót a barátnődnek, no meg az angolban járatos fórumozóknak. big_smile (A többiektől elnézést kérek a kitérőért.) Íme, néhány hasznos angol nyelvű link, most és korábban fölmerült témákkal kapcsolatban:

Tükörálarc írta:

...írt pulp-kalandokat (Thunder Jim Wade)…

Dr. SkySkull: Henry Kuttner’s Thunder Jim Wade

Tükörálarc írta:

…sword-&-sorceryt (Atlantiszi Elak)…

Dr. SkySkull: Henry Kuttner’s Elak of Atlantis

Tükörálarc írta:

Viszont Howardtól eltérően neki szerencséje volt a nőkkel...

Dr. SkySkull: What Did Robert E. Howard Think of Women?

Tükörálarc írta:

...önmagában még az Almuric narratívája is túl sovány hozzá, hogy nagyjátékfilmet forgassanak belőle.

Dr. SkySkull: Robert E. Howard’s Almuric

Tükörálarc írta:

…a fantasztikus elemeket szűken mérő, ám fölöttébb kalandos és egzotikus El Borak-elbeszélések…

Dr. SkySkull: Robert E. Howard’s El Borak

Imi írta:
Tükörálarc írta:

Moore saját válogatással szerepel a sorozattervben...

Ezt nagy örömmel olvasom, az örömömet már csak az fokozhatná ha ez a kötet Jirel of Joiry-ra koncentrálna, sőt ha lenne Moore miniszéria az maga lenne a mennyország.

Dr. SkySkull: C. L. Moore’s Black God’s Kiss

Tükörálarc írta:

Mi elsősorban a Jewel of Seven Starsszal szemezgetünk, mivel a Conan Doyle-kötet fogadtatásából úgy tűnik, az olvasóinkat érdeklik a boszorkányos praktikákkal életre bűvölt egyiptomi múmiák. smile

Dr. SkySkull: Bram Stoker’s The Jewel of Seven Stars

Akeley írta:

Zsolt, te valószínűleg ismered Dennis Wheatley Duc de Richleau sorozatát, melynek egyik részéből (The Devil Rides Out) kiváló mozifilm is készült 1968-ban Christopher Lee és Charles Gray főszereplésével, Terence Fisher rendezésében.

Dr. SkySkull: Dennis Wheatley’s The Devil Rides Out
Dr. SkySkull: Dennis Wheatley's The Haunting of Toby Jugg
Dr. SkySkull: Dennis Wheatley's They Found Atlantis
Dr. SkySkull: Dennis Wheatley's To the Devil a Daughter
Jessica Amanda Salmonson: Sex, Jingoism & Black Magic: The Weird Fiction of Dennis Wheatley

Dr. SkySkull személyében egyébként nem holmi elvakultan szakbarbár fant tisztelhetünk, hanem egy egyetemi fizikaprofesszort. smile Most pedig (mivel úgy látom, maradtak még kérdéseid) szólok az irodalmár énemnek, mert én a bibliográfus vagyok...

Imi írta:

És az önálló kötetbe melyik oldalát szeretnétek bemutatni?

Ez még tényleg nagyon távlati terv, de valószínűleg a sword-&-sorcery munkásságára fogunk koncentrálni, vagyis az atlantiszi Elakról, illetve Raynor hercegről szóló történetekre. (Ez utóbbiak közül egy magyarul is megjelent már az Atlantisz magazin lapjain.) Ezek az elbeszélések annak idején azért születtek, hogy kitöltsék a Weird Tales lapjain azt az űrt, amit Howard korai halála hagyott maga után; mi is valami hasonló szerepet szánunk nekik, vagyis a Howard-miniszéria kifutása utánra időzítjük őket.

Imi írta:

Lovecraft ihletői L. pályatársai, L. követői hármas válogatás nagyon jól hangzik, gondolom akkor ezt egyfajta miniszériának szánjátok és a három kötet kiadása közt nem fog sok idő eltelni.

A miniszériákkal kapcsolatban az az alapelvünk, hogy minden harmadik kötetben jelentkezzenek, egyfajta sormintában; így a sorozat nem válik túlságosan egyoldalúvá. Viszont a dark folyamban maga a lovecraftiánus vonulat alkot majd egy miniszériát, szóval adott esetben elképzelhető, hogy a válogatások közé kettőnél több más könyv is be fog csúszni. Szeretném hangsúlyozni, hogy egyelőre a tervezés fázisában járunk; sok minden múlik például az olvasói visszajelzéseken, ahogyan a jogkérések buktatóin és bonyodalmain is. Ez utóbbi tudniillik egyáltalán nem az a sima és áttekinthető folyamat, aminek az olvasók gyakran képzelik. Hadd idézzem ezzel kapcsolatban Nemes Istvánt, régi kollégámat és barátomat:

Annyit még a jogdíjjal kapcsolatban, hogy nemcsak sokba kerül, de bizonyos szerzőknél iszonyú nehézkes is. Leadsz egy jogdíj-kérést, és egy év múlva várhatsz választ, de hogyha pont valami olyat kértél, akkor esetleg el is feledkeznek róla...

(In: Erdei Pálma: Ész-játék vagy csodavárás? A SF-jelenség szociológiája; 2003., p. 169.)

Reagálásom a kiadási tempóra:

Ha a pénztárcám úgy akarná venném kilóra a sorozatot, de nem engedi, így kénytelen vagyok egyesével veszegetni. A türelmetlenek üzenném, hogy olyankor gondoljanak azokra, akiknek a mostani tempó (havi 1 könyv) is nehezen tartható. Persze örülök minden újabb kötetnek, sőt elkezdtem az SF-et is és valószínű a Dark is számíthat rám, de ha túl sok jelenik meg szomorúan szelektálnom kell. Szóval szerintem a türelem MesterMűveket terem smile

ker0 írta:

Szóval szerintem a türelem MesterMűveket terem smile

Ebben tökéletesen egyetértünk: tisztában lévén a piac felvevőképességével, mi is maximum évi tíz-tizenkét MM-kötettel számolunk, az összes folyamban együtt. (Lásd itt.) A tempónk azért tűnhet némileg hektikusnak, mert mi egyrészt évekre előre tervezünk, másrészt pedig – a hazai kiadói gyakorlatban kissé talán szokatlan módon – ezeket a terveket lehetőség szerint meg is osztjuk az olvasóinkkal, hogy a mi koncepcióinkat minél inkább összhangba hozhassuk az ő elvárásaikkal. Elvégre az ő (olykor bizony nem túl vastag) pénztárcájukból leszámolt bankjegyek tartanak el minket; a legkevesebb, amit tehetünk, hogy odafigyelünk rá, mit és mikor szeretnének olvasni a sorozatunkban.

Ezenkívül a műhely a jövőben igyekszik majd előre dolgozni, amennyire a kiadói keretek ezt lehetővé teszik. A szabadúszó életforma sajnos bizonytalan és kiszámíthatatlan, nekem azonban – mint műhelyvezetőnek – eszemben sincs felcserélni valami biztosabbra: nem illene a habitusomhoz. (Megjegyzem, hasonló felfogást vall a munkatársaim többsége is.) Ez azt jelenti, hogy a jövőben sem zárhatók ki olyan malőrök, mint amelyik az idei év első felében a sorozat ideiglenes lefulladásához vezetett. Az egyetlen áthidaló megoldás erre az esetre, ha a kiadónál kész kötetek vannak tartalékban, és nem kell folyton attól tartania, hogy a műhely működésében adódható fennakadások egyik pillanatról a másikra fenekestül felforgatják az éves kiadói tervét.

RandomSky olvasói méltatása Robert E. Howard: Cormac Mac Art és a vikingek c. kötetéről (MM Klasszikusok 07):

Ahogy a Conan testvérei sorozat első két kötete, ez is tetszett. Most először raktak bele olyan töredéket, amit más valaki fejezett be – és döbbenetes, mennyire érződik, hogy melyiket nem Howard írta. Ponyva, kő tahó fantasy, mondtok, amit akartok, ez az ember nagyon tudott valamit!

Bővebben majd ekulton.

Értékelés: 5 csillagból 3 és fél

Forrás: Moly.hu
http://moly.hu/konyvek/robert-e-howard- … rtekelesek

Tükörálarc írta:

Ezenkívül a műhely a jövőben igyekszik majd előre dolgozni, amennyire a kiadói keretek ezt lehetővé teszik. A szabadúszó életforma sajnos bizonytalan és kiszámíthatatlan, nekem azonban – mint műhelyvezetőnek – eszemben sincs felcserélni valami biztosabbra: nem illene a habitusomhoz. (Megjegyzem, hasonló felfogást vall a munkatársaim többsége is.) Ez azt jelenti, hogy a jövőben sem zárhatók ki olyan malőrök, mint amelyik az idei év első felében a sorozat ideiglenes lefulladásához vezetett. Az egyetlen áthidaló megoldás erre az esetre, ha a kiadónál kész kötetek vannak tartalékban, és nem kell folyton attól tartania, hogy a műhely működésében adódható fennakadások egyik pillanatról a másikra fenekestül felforgatják az éves kiadói tervét.

A lényeg az, hogy van folytatás, mi megkapjuk az olvasni valót szerintem kiváló minőségben, ti meg bezsebelhetitek érte a jutalmat (fizetést, elismerést).
Minden esetre várom a köteteket bármikor is jöjjenek azok.

ker0 írta:

...ti meg bezsebelhetitek érte a jutalmat (fizetést, elismerést).

Honoráriumot. big_smile Egyikünk sem kap a kiadótól fix fizetést: ha lazsálunk, felkopik az állunk. wink

Köszi az elismerő szavakat!

Kuttnerre én is nyomok egy lájkot. Önálló kötetére is vevő leszek, és ha egy antológiába tőle bekerül valami, már nem lehet rossz. big_smile

Filmajánló

CAST A DEADLY SPELL (Martin Campbell, 1991)

http://www.chud.com/wp-content/uploads/2011/09/vlcsnap-2011-07-22-23h02m51s41.png

Los Angeles a negyvenes években, közvetlenül a világháború előtt: korrupt zsaruk, piperkőc maffiózók, az éjszaka csábosan romlott pillangói. Hamisítatlan noir-hangulat, egyetlen nem elhanyagolható kiegészítéssel – ebben a világban ugyanis a mágia nem csupán létezik, hanem a mindennapoknak ugyanolyan magától értetődő tartozéka, mint az elektromosság. A megcsalt feleségek vudubabával gyilkolják meg hűtlen férjüket; sötétedés után az utcákon tizenéves vérfarkasbandák randalíroznak és egzotikus kreol vámpírlányok árulják a bájaikat; néger zombik robotolnak az építkezéseken és szolgálnak testőrként a hatalmukat fitogtató gengszterek mellett. Mindenki használja a varázserőt, néhány megátalkodott különcöt kivéve – például a lecsúszott, slampos, whisky- és cigarettafüggő magándetektívet, aki lakás híján az irodája heverőjén alszik, és H. P. Lovecraftnek hívják.

Lovecraft élete folyamatos lejtmenetben van, mióta egy szerelmi csalódás után feladta rendőrségi pályafutását. Még a bérleti díjjal is rendszeresen adós marad szállásadónőjének, az okleveles haiti boszorkánynak, aki csak azért nem teszi ki a szűrét, mert – noha folyamatos civakodásaikban ez nemigen mutatkozik meg – titkon gyengéd érzelmeket táplál iránta. A mágiától való irtózása ledolgozhatatlan hátrányba hozza élelmesebb riválisaival szemben; ám váratlanul éppen emiatt kap jól fizető megbízatást az „old money” közönséges halandóktól elzárt köreiből. Amos Hackshaw, a világtól elvonultan élő tudós és üzletember gyűjteményéből eltűnt egy régi és rendkívül értékes könyv; Lovecraft feladata, hogy a nyomára bukkanjon és visszaszerezze. A könyv címe természetesen – mi is lehetne más? – Necronomicon

A nyomozás során Lovecraft viszontlát néhány ismerőst viharos múltjából: például Harry Bordent, régi rendőrcimboráját, aki azóta átállt a törvény sokkal jövedelmezőbb másik oldalára, és Connie Stone-t, hajdani nagy szerelmét, akit Harry csábított el tőle, és most énekesnő az egyik lokáljában. Természetesen senkinek az indítékai nem azok, aminek első pillantásra látszanak, és mondanunk sem kell, hogy az egyre bonyodalmasabbá váló ügy végkifejleténél feldereng a Nagy Öregek fenyegető árnyéka…

A MesterMűvek olvasói számára külön érdekesség az az epizód (ennyi spoiler talán még belefér az ajánlónkba), amikor Lovecraft ellen merényletet kísérelnek meg, miközben megbízójának szemtelenül csinos és naiv lányával reggelizik. A bérgyilkos ugyanis nem késsel vagy pisztollyal próbál végezni vele, hanem ugyanazzal a módszerrel, amit a fekete mágus Karswell használ A rúnák idézése c. M. R. James-novellában (lásd Szellemjárás Angliában c. válogatásunkban). A halálos átkot tartalmazó igézést a gyorsétkezdei számla túloldalán nyújtják át neki, és fölöttébb mozgalmas eseményeknek lehetünk tanúi, míg az utolsó pillanatban sikerül átadnia valaki másnak…

Fred Ward remekül játssza Lovecraftet a kiégett magánnyomozó szerepében, de érdemes megnézni Julianne Moore-t is búgó hangú dizőzként, még a hollywoodi sztársága előtti időszakból; Clancy Brownnak pedig – bármilyen furcsa – kifejezetten jól áll a puhakalap, a fehér selyemsál és a ceruzavékonyra borotvált gengszterbajusz.

Ez az a film, ahol többek között van egy életre kelt szárnyas kőszobor, akit egyszer sikerül is tökön rúgni? smile Nagyon régen láttam a szépemlékű és utánozhatatlan tv3-on és már a címére se emlékszem. Lehet ez az? smile

Utoljára clive szerkesztette (2012.09.22. 06:56:59)

clive írta:

Ez az a film, ahol többek között van egy életre kelt szárnyas kőszobor, akit egyszer sikerül is tökön rúgni? smile

Igen... big_smile

Tükörálarc írta:
clive írta:

Ez az a film, ahol többek között van egy életre kelt szárnyas kőszobor, akit egyszer sikerül is tökön rúgni? smile

Igen... big_smile

Meg is néztem frissiben a filmet. Érdekes egyveleg smile Bár ez inkább egy visszafogottabb krimi-horror-vígjáték, - sok filmmel ellentétben, amik szintén műfajok totális keverésére játszanak rá - itt azért eltalálták az arányokat. Nem egy nagy film, de szórakoztató és üde színfoltnak mondható.

Köszönöm az ajánlást, tegnap este én is megtekintettem a filmet, nagyon tetszett.

Tükörálarc írta:

Gondolkodunk rajta. Szóba jöhet az Ádám előtt, a Háromszív (ez egy le nem forgatott filmterv regényváltozata) és egy szép kövér válogatás a szerző fantasztikus témájú elbeszéléseiből (legalább két kötetre való van belőlük).

Erről van már valami konkrétum?

Charles Dickens rémtörténeteiről mi a műhely véleménye?
Személy szerint Dickens-t a világirodalom legnagyobb alakjának tartom, de a rémtörténeteivel nem nagyon találkozni magyar nyelven.
Szívesen látnék tőle egy válogatást a MesterMűvek keretein belül.

"-Próbálsz úgy írni mint a magazinbeli fickók?"(Tevis Clyde Smith)
-A pokolba, dehogy!
-Próbáljanak ők úgy írni ahogy én!"(Robert E. Howard)
(The Whole Wide World)

Én is nagyon nagyra tartom Dickenst. Szeretem is.
A rémtörténetei engem is érdekelnének. Egy ilyen válogatást addig lenne jó kiadni (már csak konkurencia hiányának okán is), amíg az Európa kiadó az életmű kiadásában nem jut el addig a pontig, hogy a sorozat részeként kiadja.

Imi írta:

Erről van már valami konkrétum?

Jack Londonnak nem a Kóbor csillag volt az utolsó fellépése a MesterMűvekben, de tartok tőle, hogy jövőre még nem tudja megismételni. smile A dolgok jelenlegi állása szerint a legvalószínűbb egy novellaválogatás lesz tőle; egyelőre a szövegkiadások beszerzésén dolgozunk.

Imi írta:

Charles Dickens rémtörténeteiről mi a műhely véleménye? [...] Szívesen látnék tőle egy válogatást a MesterMűvek keretein belül.

clive írta:

Én is nagyon nagyra tartom Dickenst. [...] A rémtörténetei engem is érdekelnének.

Dickens a természetfölötti elemet többnyire csak eszköznek használta az okító-erkölcsnemesítő példázatok kicifrázására, mint a karácsonyi meséiben; továbbá a rémtörténetei (illetve amiket ilyen címkével szoktak kiadni tőle) gyakran nem is önálló művek, hanem a regényeibe ágyazott narratív betétek, például A Pickwick-klubban és a Nicholas Nicklebyben. Mindent összevetve talán négy írását nevezném igazi rémtörténetnek – The Signalman; The Haunted House; The Trial for Murder; To Be Read at Dusk –, és ezek ráadásul meglehetősen rövidek: nem tennének ki egy külön kötetet.

Korábban volt emlegetve, hogy milyen jó lenne Lovecraft MesterMűvek kiadásban. Nos, a konkurenciánál novemberben jön a hármas újranyomása, így ennek tükrében végképp nem érné meg még egy kiadás. Most ez kicsit egyik szemem sír, a másik nevet szitu. (Be lehet szerezni vs. jegyzetek hiánya.)

@Razor: Az első kötetre nagyon ráfért már egy utánnyomás, átnézett és javított szöveggel. Ami pedig minket illet, a műhelyben javában tanakodunk a dark folyam lovecraftiánus vonulatán. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy nagy fordulatszámmal bújjuk a régi könyveket és magazinokat, közben jegyzetelve és ötleteket cserélve. Csak a L. ihletői válogatáshoz annyi megalapozott javaslat érkezett az elmúlt héten, hogy ha minden fölmerült címet bele akarnánk zsúfolni, a könyv vagy ezer oldalra hízna... tongue

Tükörálarc írta:

@Razor: Az első kötetre nagyon ráfért már egy utánnyomás, átnézett és javított szöveggel.

Igen, ezt láttam ill. olvastam róla. Remélhetőleg tényleg javított, ez esetben nem is bánom, hogy most sikerül majd csak beszerezni.
A terveitek pedig jónak hangzanak, jöjjenek csak a finomságok. Max. az ihletőiból is minisorozat lesz. big_smile

Nekem az első kötet még Valhallás logóval van meg  big_smile

Az elsőből már volt egyszer egy újrakiadás (javított szöveggel) kb. 4-5 éve... mondjuk nem nyomhattak túl sokat belőle, mert nagyon hamar eltűnt mindenhonnan (én is csak egyszer láttam boltban, és persze pont nem volt pénzem rá). Gondolom jól teljesített a tavalyi Best Of-juk, ezért szánják rá magukat ismét a teljes sorozat újranyomására. Én mindenesetre örülök neki, az MM-be úgyis felesleges lett volna beszerkeszteni HPL-t, mások elől vette volna el a helyet úgymond, ahogy már beszéltünk róla.

Utoljára Zoltar szerkesztette (2012.09.24. 11:51:37)

Zoltar írta:

Az elsőből már volt egyszer egy újrakiadás (javított szöveggel) kb. 4-5 éve... mondjuk nem nyomhattak túl sokat belőle, mert nagyon hamar eltűnt mindenhonnan (én is csak egyszer láttam boltban, és persze pont nem volt pénzem rá). Gondolom jól teljesített a tavalyi Best Of-juk, ezért szánják rá magukat ismét a teljes sorozat újranyomására. Én mindenesetre örülök neki, az MM-be úgyis felesleges lett volna beszerkeszteni HPL-t, mások elől vette volna el a helyet úgymond, ahogy már beszéltünk róla.

Így van. Nekem például a 4-5 éve kiadott, javított kiadás van már meg. Emlékeim szerint nem volt vele gond.

Razor írta:

A terveitek pedig jónak hangzanak, jöjjenek csak a finomságok. Max. az ihletőiból is minisorozat lesz. big_smile

Még ez sem teljesen kizárt. Lovecraft nagyon jól ismerte a természetfölötti irodalom hagyományait, tudatosan integrálta őket a munkásságába; és ez a háttér, különösen a kommersz vonalon, máig feltáratlan. Ha kivesszük az ihletői közül a magyarul gyakran antologizált szerzőket (mint Poe és Maupassant), illetve azokat, akik saját kötetekkel szerepelnek a MesterMűvekben (mint James és Doyle), még mindig vagy húsz név marad, akikkel számolni kell. Ráadásul ebben a húszban vannak olyanok is, akiktől nem elég mutatóba beválogatni egy novellát, mivel Lovecraft egész motívumtörzseket vett át tőlük: ilyen például Bierce a Carcosa-legendákkal, Chambers a Sárga Királlyal vagy Jewett a fiktív új-angliai tájjal. És akkor még nem is beszéltünk az olyan elfeledett elődökről, mint White vagy Iliowizi – akiktől pedig sok érdekességet tudhatunk meg a ghulokról és Irémről, az Oszlopok városáról. smile

clive írta:
Zoltar írta:

Így van. Nekem például a 4-5 éve kiadott, javított kiadás van már meg. Emlékeim szerint nem volt vele gond.

Huh, akkor megnyugodtam smile Nekem is ez van meg, nem a Valhalla-logos.