Hozzászólás: MesterMűvek - Klasszikusok

Sziasztok!

Én az egyik filmes Tükörálarc vagyok. A helyzet az, hogy az itteni tevékenységünket a műhelyvezetőnk szokta irányítani, akivel pillanatnyilag nincs kapcsolatom, és csak annyit tudok róla, hogy nagyon beteg. Ne náthára vagy influenzára gondoljatok, hanem valami komolyabbra. A könyvkiadásba nekem nincs sok betekintésem, de gondolom, ezért fékeződött le a dolog. Én mindenesetre elkészültem egy ismertetővel, amit rendes körülmények között neki továbbítanék szerkesztésre, de biztos nem lesz belőle gond, ha most önhatalmúlag kipakolom. Az új könyveket nem pótolja, de azért több a semminél. smile

Itt is van, tessék!

The Quatermass Xperiment (1955)

Imi írta:

Itt egy ismertető a Bran Mak Morn és a piktekről és egy a Cormac Mac Art és a vikeingekről, amik mehetnek majd a Böngészdébe.

Egyúttal, ha már itt vagyok, megfabrikáltam ezt is. Köszönjük szépen a segítséget!

Szívből kívánok jobbulást neki  sad

Mielőbbi - és tartós - jobbulást!

És persze megnyugtató, hogy - mégoly hosszú távollét után, de - ismét felbukkant itt valaki a Tükörálarcok közül.

Én is jobbulást kívánok.

RR nevében köszönjük a jókívánságokat - és addig is, amíg újra aktivizálni tudja magát a fórumon, itt van még egy kis olvasnivaló:

Kultúrcsemege

JACK LONDON: TENGERI FARKAS

Jack London könyve, a Tengeri farkas hamisítatlan kalandregény, mely nemcsak a hajózás világába nyújt bepillantást, hanem az egyik főszereplő, Wolf Larsen hajóskapitány személyében feledhetetlen alakot teremtett a világirodalomnak. Az 1904-ben megjelent regény számos részlete London életéből merített, és a későbbi évek során rengeteg filmadaptáció készült belőle.

A történet kezdetén Humphrey Van Weyden, a művelt és gazdag ifjú hajótörést szenved és a Kísértet nevű fókavadász hajóra kerül, ahol hamarosan szembesülnie kell azzal, hogy megmentői marcona tengerészek, és kapitányuk, Wolf Larsen, azaz a tengeri farkas, nem tűri a puhányságot és a semmittevést. Az előkelő, puha bőrű úriembert azonnal munkára fogják, így belekóstolhat a matrózok kemény életébe. A kis közösség szigorú szabályokat követ és olyan társadalmi modellt alkot, melyben jól meghatározott hierarchia szerint viselkednek egymással és végzik a munkájukat. Egy dolog azonban közös bennük: gyűlölik a kapitányt, és miközben a túlélésért küzdenek, folyton csak arra tudnak gondolni, miként győzhetnék le ezt a gonosz zsarnokot.

Wolf Larsen élet és halál ura, ellentmondásos karakter, akiben egyszerre feszül egymásnak az állati ösztön és a művészetek iránt érdeklődő, szépre fogékony szellem. Larsen a vad és félelmetes őserő szimbóluma: teste tökéletes felépítésű, ragadozóéhoz hasonlatos, lenyűgöző ereje pedig a legedzettebb férfiakat is meghunyászkodásra kényszeríti. Döntéseiben mindig magabiztos, ugyanakkor heves vérmérsékletű, bőszen káromkodó ízig-vérig tengerész, aki minden indulatát és gyilkos dühét a legénységen tölti ki.  Ugyanakkor műveltségre éhes, és kihasználja a lehetőséget, hogy egy a tudományokban jártas úriember került a hajójára: hosszas eszmecseréket folytat Humphreyvel életről, irodalomról, világegyetemről, de rögtön az első napon kifejezi megvetését az ifjú „munkája” iránt. Larsen szerint ugyanis aki az apja vagyonán élősködik és nem kétkezi munkával teremti meg jólétét, az önmaga és a világ számára is haszontalan. Larsen ingerkedik Humphreyvel, feszegeti a fiú határait, azzal a nem titkolt céllal, hogy férfit faragjon belőle.

A kapitány cselekedeteit a benne lakó kettősség irányítja: kegyetlen, goromba természete alól csak villanásnyi időre bukkan elő némi „emberség,” egyébiránt szenvtelen és vérszomjas gyilkos, aki sosem mutat együttérzést a gyengékkel szemben, és azonmód megtorol minden engedetlenséget. „Wolf Larsen maga az ördög, a Kísértet pedig a pokol hajója” – világosítja fel a főszereplő-narrátort az egyik tengerész. Mire a mimózalelkű, erőszaktól iszonyodó Humphrey vérben, szenvedésben, megaláztatások közepette férfivá érik és a Púpossá válik, végigjárja eme pokol legförtelmesebb bugyrait, és testközelből szemlélheti a titokzatos és emberfeletti embert: Larsent. Egyszerre csodálja és fél tőle.

Az élet értékéről, a darwini eszmékről beszélgetve a kapitánnyal Humphrey rádöbben, hogy a tengeri farkas olyan ideológiát vall, amivel szemben tehetetlen: Larsen semmire sem becsüli az emberi életet, individualista, materialista, nem hisz az örök életben, az erkölcs minden formájára fittyet hány, és bármire képes azért, hogy az emberek és a társadalom rettegését kivívja. Habozás nélkül megöli a legjobb tengerészeit, ha azok ellene szegülnek, ő maga a megtestesült nietzschei Übermensch, aki ahhoz is elég erős, hogy puszta kézzel leverje a legénység lázadását.

A szöveg számos intertextuális referenciát tartalmaz, és a különféle irodalmi remekművekre való utalások mind Larsen karakteréhez kapcsolódnak. John Milton Elveszett paradicsomának elemzése közepette Larsen nyíltan Luciferrel azonosítja magát, akit szabad szellemnek, bátor, nagyratörő és ragyogó gondolkodó lénynek tart.

Vajon hogyan viseli egy ilyen büszke szellem, mint Larsen, ha teste fokozatosan megadja magát az agyban bekövetkező leépülésnek, miközben a tudata végig tiszta marad? London kigúnyolja az Übermensch eszméjét: Larsen bámulatosan tökéletes teste, mely addig a szabadságot és a korlátlan erőt biztosította a számára egyszerre bebörtönzi. És hogyan viszonyul Humphrey, azaz a Púpos, az immár magatehetetlen Farkashoz, aki még vakon és bénán is félelemmel és irtózattal tölti el? London nehéz etikai dilemmák elé állítja nemcsak a szereplőket, hanem az olvasót is. Egyszerre gyűlöljük és sajnáljuk Wolf Larsent, hiszen gyötrelme egyrészt megérdemelt, másrészt azonban megindító, mivel az emberi méltóság megcsúfolásának szörnyű példája a természet szeszélyéből.

Ám a kapitány nem kér senki együttérzéséből. Larsen úgy áll a halál előtt, ahogy egész életében élt: rettenthetetlen szívvel, tiszta gondolatokkal, szenvtelenül tudósít utolsó perceiről; ép kezével betűket ró egy papírdarabra, majd amikor a halhatatlanságról kérdezik, az örök, meggyőzhetetlen materialista ember válaszát írja le: ostobaság!

A regény izgalmas, élő képet fest a tengeri élet viszontagságairól, plasztikus jelenetekben tárul a szemünk elé a fókavadászat, a mindennapi fedélközi tevékenységek, a túlélés fortélyai a lakatlan szigeten, ahová a szereplők kerülnek, miután elhagyják a süllyedő Kísértetet. A karakterek színes, életszagú egyéniségek. Megelevenedik a pletykás, rosszindulatú szakács, Thomas Mugridge, Johnson matróz, az igazság és az elvek őszinte híve, Leach, a lobbanékony, ám emberséges hajóinas, Füstös, Henderson és a többi fókavadász, akik a kapitány kegyetlenkedéseitől elveszítik önuralmukat, és minduntalan egymásnak esnek.

A Tengeri farkas egyszerre kalandregény és remek pszichológiai dráma, méltán foglalhatja el helyét a világirodalomban Herman Melville Moby Dickje és Rudyard Kipling Vitéz kapitányok című remekműve mellett.

A regény elektronikus formában itt olvasható: http://mek.oszk.hu/02200/02226/02226.htm

Én a 2007-ben a marosvásárhelyi Hoppá kiadó gondozásában megjelent könyvet olvastam, amely egy igénytelenül elkészített, olcsó, ragasztott kötet; a lapjai az első olvasás közben kiestek.

Képekért és bővebb információért katt ide: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sea-Wolf

Arra van esély, hogy a hosszabb Conan történetek megjelenjenek?
A szukits, csak a rövid novellákkal operál, de A Cherubionos
Conan a barbár + Conan a bosszúálló jól mutatna egy kötetben.

A Cherubiontól, nem lenne olyan nehéz megszerezni a jogokat talán, bár lehet, hogy tévedek.

leslieke írta:

A Cherubion a DV tulajdona, így ha élnek még a jogok, akkor az már a kiadónál van.

Azért írtam. smile

Dreid írta:

Arra van esély, hogy a hosszabb Conan történetek megjelenjenek?
A szukits, csak a rövid novellákkal operál, de A Cherubionos
Conan a barbár + Conan a bosszúálló jól mutatna egy kötetben.

A kétkötetes Szukits kiadásban tudtommal az összes Conan történet benne volt, még a töredékek is. Más kérdés, hogy az átdolgozott szöveget adták ki, nem az eredeti Howard verziókat, de ettől függetlenül "darabra " szerintem megvan mind. Hosszabb szöveg csak a Conan, a bosszúálló, az összes többi jóval rövidebb, nem adna ki egy vékony kötetet sem önmagában.

lojzi írta:

A kétkötetes Szukits kiadásban tudtommal az összes Conan történet benne volt, még a töredékek is. Más kérdés, hogy az átdolgozott szöveget adták ki, nem az eredeti Howard verziókat, de ettől függetlenül "darabra " szerintem megvan mind. Hosszabb szöveg csak a Conan, a bosszúálló, az összes többi jóval rövidebb, nem adna ki egy vékony kötetet sem önmagában.

Ja értem, azt hittem több hosszabb szöveg van.

Bocs ha már volt róla szó mostanában, lusta vagyok visszaolvasni...  smile

William Hope Hodgson: Carnacki, a szellemvadász

Mikor lesz kiadva?

Hát ha így "haladunk", akkor soha... vagy ha az évi egy, max. két kötet mégis összejön valahogy, akkor olyan 2018 környékén.

Utoljára Zoltar szerkesztette (2013.04.29. 19:01:53)

De miért csak olyan sokára? sad

Mert kb. nyolc könyv van előtte, és egy ideje már rendkívül nyögvenyelősen halad a kiadásuk, évente 1-2 MM Klasszikusok jelenik meg, az is hatalmas csúszásokkal (a Gonosz mesék már egy éve ott van az Előkészületben alatt).

Pont a Gonosz meséknél van ez a hosszú megtorpanás  sad

Nem csak a megjelenés csúszik. Az infók közzététele, a párbeszéd, a korábbi pezsgés is eltűnt innen! sad sad

Miből legyen pezsgés ha semmi nem jelenik meg...
A Carnacki is már olyan rég be lett igérve, és állandóan csak csúszik... sad
Inkább el se árultátok volna akkor legalább nem várnám! big_smile

Na, látom érik az ostrom hangulat  big_smile  Szervezzük meg és a magyar történelem első könyvkiadó ostromát fogjuk végrehajtani! Ennek lényege, hogy odamegy legalább 2000 ember és kiköveteljük a 2-3 havi MM klasszikusok megjelenését + felvásároljuk a számunkra hiányzó Delta köteteket  wink Nálam még váratnak magukra Gemmel Trója könyvei és két MM kötet.  smile

Hmm, érdekes hozzáállás.
Ne vegyük meg a trilógia első részét, mert még a másik kettőt nem adták ki, de mivel nem vesszük meg az elsőt a kiadó azt látja, hogy veszteséges a sorozat, ergo nem éri meg folytatni.

"-Próbálsz úgy írni mint a magazinbeli fickók?"(Tevis Clyde Smith)
-A pokolba, dehogy!
-Próbáljanak ők úgy írni ahogy én!"(Robert E. Howard)
(The Whole Wide World)

Imi írta:

Hmm, érdekes hozzáállás.
Ne vegyük meg a trilógia első részét, mert még a másik kettőt nem adták ki, de mivel nem vesszük meg az elsőt a kiadó azt látja, hogy veszteséges a sorozat, ergo nem éri meg folytatni.

Bizonyos mértékben megértem leslieke gondolatmenetét (ahogyan a tiedet is), ugyanis rengeteg sorozatnál volt/van, hogy éveket kellett várni a következő kötet megjelenéséig, s bár a kiadó nemrégiben ígéretet tett, hogy ezentúl igyekeznem minél hamarabb, rövidebb időközökkel kihozni az egy folyamba tartozó regényeket, nézzünk csak rá Az Idő Kereke, vagy a Xanth köteteire... lassan eltelt már egy év, és semmi haladás. Ellenben az újabbnál újabb sorozatok és sagák folyamatosan jönnek. Ami számomra nem baj, én nem úgy látom, hogy ezek más művek elől vennék el a helyet, de másoknak teljesen érthető, hogy ez zavaró és érthetetlen hozzáállás.

"To me a book is a message from the gods to mankind; or, if not, should never be published at all."
- Aleister Crowley

Üdv!

Megfogadtam, hogy ehhez a vitához nem szólok hozzá, de engedjétek meg, hogy az átlag polgár - hitellel, rezsivel - hangján megosszam a véleményem.

Százszor meggondolom, hogy mit veszek a "spórolt" pénzemen. Ha anno nem akciózzák a Sanderson és Hobb könyveket orrba-szájba, egy darabot sem vettem volna... Azóta persze beszereztem mindet, és nem bántam meg.
DE azon kevés 14 ember között voltam, akik megvették a Bűvös hajót, mert bizony kb. ennyien voltak - valamelyik fórumon elkottyantották. Gondolom azért ebből a számból kiderül, hogy ez nem egy amolyan rapid megtérülés lesz... szerintem még a fordítói költséget sem fedezte!
Egyszerűen nincs felvevőpiac, mert az emberek többségének nincs pénze könyvekre. A könyv sajnos luxus lett, ez pedig egyértelműen érezhető minden könyvkiadónál.

A DV gondolom próbálkozik olyan könyvsorozatot kiadni, ami gyorsabban visszaforgatja a pénzét, de tisztelettel jelezném, hogy a 10 éves "profit" áll a raktárban, és ez a húzó sorozatok (FR) egyike is. Az újdonság pedig sajnos nem minden esetben jön be.

Az Idő kereke sorozat már kiadott köteteit a rajongók gondolom akkor fogják lecserélni, ha lesz rá pénzük, hogy 3-6000 forintot kiadjanak egy olyan könyvért, amit már olvastak és csak a gerince miatt cserélnék le. Ez megint egy rizikós vállalkozás... de a DV mégis belefogott.

Az MM sorozatok vonatkozásában pedig én inkább Kornya Zsoltnak jobbulást, ha már felgyógyult, akkor erőt, egészséget kívánok a sok ostorozás helyett! És csak jelezném, hogy van rajongó, akinek a türelme töretlen.  smile

Szóval nem akarom én védeni a DV-t, és nem akarok pálcát törni az ellenvélemények felett sem, de az a nagy "átlagos" helyzet, hogy a könyv helyett sok esetben mást kell venni; és ezt nem ciki kimondani, mert tudom, hogy nem én vagyok az egyetlen. Ha én pedig nem veszek, a kiadónak ezt be kell kalkulálnia.
Még örülhetünk, hogy így is kiadnak ennyi könyvet.

Bocsánat az OFF-ért, üdv:
Mirage

leslieke írta:
clive írta:

felvásároljuk a számunkra hiányzó Delta köteteket

Nos, én már csak akkor veszek Delta könyvet, ha az önálló mű. Trilógiák/Sorozatok esetében megvárom, míg valamennyi megjelenik.

Akkor a Berserk esetében bajban lennél, mert az írója még mindig írja  smile
Nem tudom meddig fogunk eljutni vele, de nekem minden kötet megjelenése egy élmény. Az egyetlen manga sorozat, amit veszek.

Mindenkit idegesít, ha egy sorozata félbeszakad, de mi van akkor, ha kijön mindegyik kötet és mikor megvennéd az egyik már nem kapható?
Én nagyjából 11 évig (!) vadásztam a szukits féle Edgar allan Poe összes műveinek második kötetét, mert ekkora hiánycikk lett. 2001-ben jelent meg és 2012-ben sikerült vennem belőle.

Utoljára clive szerkesztette (2013.05.02. 07:23:25)

Mirage írta:

DE azon kevés 14 ember között voltam, akik megvették a Bűvös hajót, mert bizony kb. ennyien voltak - valamelyik fórumon elkottyantották. Gondolom azért ebből a számból kiderül, hogy ez nem egy amolyan rapid megtérülés lesz... szerintem még a fordítói költséget sem fedezte!
Mirage

Az a 14 szerintem inkább 145, csak nem egyértelműen írták, persze ez is kevés..

Mirage írta:

Az MM sorozatok vonatkozásában pedig én inkább Kornya Zsoltnak jobbulást, ha már felgyógyult, akkor erőt, egészséget kívánok a sok ostorozás helyett! És csak jelezném, hogy van rajongó, akinek a türelme töretlen.  smile
Mirage

Osztom Mirage véleményét és én is jobbulást kívánok Zsoltnak! Első az egészség.
Akeley

Anonymusx írta:

Az a 14 szerintem inkább 145, csak nem egyértelműen írták, persze ez is kevés..

Remélem nem igazak ezek a számok...

Köszönjük a jókívánságokat a műhelyvezetőnk nevében is!

Sajnos tagadhatatlan, hogy a klasszikus vonalon megint van némi torlódás, de őszintén reméljük, hogy ez hamarosan el fog hárulni.

Jelenleg a fantasy és sci-fi tematikákban folynak erősebb munkálatok, értelemszerűen azonnal közzé fogjuk tenni, ha jelentősebb előrelépés történt bármelyik kötetnél.

Elméletileg ennek a hónapnak a vége felé, illetve a következő júniusban több kézirat is be fog futni hozzánk, ami azt jelenti, hogy el tudunk kezdeni gőzerővel dolgozni rajtuk, hogy minél előbb újabb MM-kötetet foghassatok a kezetekben. smile