Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

Üdv' nem akarom elkiabálni, de ez jól hangzik. Köszönet érte.

dragondark írta:

Üdv' nem akarom elkiabálni, de ez jól hangzik. Köszönet érte.

Nemcsak jól hangzik. http://www.deltavision.hu/kigyosziv/
A borító remekül sikerült. Reméljük a regény is tetszetős lesz. Én megszavazom a bizalmat.  smile
(Nem akarom elkiabálni: de nagyon rég volt, hogy egy évben három új M.A.G.U.S. regény / könyv jelent volna meg.)

Halihó!

dragondark írta:

http://www.deltavision.hu/kigyosziv/
A borító remekül sikerült. Reméljük a regény is tetszetős lesz. Én megszavazom a bizalmat.  smile

Igen, ezzel én is így vagyok. Kíváncsivá lettem a kiadványra, hiszen már maga a téma is ígéretes. A "Bosszúangyal" meg a megfelelő kibontással kapcsolatban is reményekre ad alapot. smile

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Sziasztok!

Régóta olvasom a fórumot, de kommentelni csak most kezdek, ezúton is elnézést, ha néhány hozzászólásom nem lesz túl szakszerű, vagy már korábban kitárgyalt dolgokat vet fel.
M*-al a 90-es években ismerkedtem meg, mint olvasó és mint játékos. A játék így 40 évesen már régóta a múlté, de az irodalom iránti éhség egyre csak fokozódik bennem.

Ha szabad, akkor pár kérdésem lenne:

1. Volt-e Orwella megtestesülésének és az anyagi síkon való "ténykedésének" hatása az akkori Kránon belül, illetve közvetlenül az akkori hatalmasságokra nézve? Érezték a megjelenését? Nem tartották magukra nézve veszélyesnek?
2. A Kyr hódítók soha nem akartak a Kráni-medence felé terjeszkedni? Nem kaptak kedvet egy kis fekete-acél bányászatra?:)

Előre is köszönöm.

Halihó!

Suttogó;
a témákról csak magánvéleményt írhatok. Szerettem volna pár dolognak utánaolvasni a "Teremtés titkos történeté"-ben, de sajnos nem tudom megnyitni. Így kénytelen leszek az emlékezetemre és a benyomásaimra hagyatkozni.

1. Nem hiszem, hogy Avida Dolor "érkezése" különösebb felzúdulást okozott volna a Gyűrűn belül. A legfelső szinteken mint új tényezőt nyilván beillesztették a "nagy képletbe", aztán figyelték, mire jut - egy efféle próbálkozás mindig szolgál hosszútávú tanulságokkal. Hogy tettek volna-e és milyen lépéseket, ha a kyrek nem bírnak a Rettenet Asszonyával, az már más kérdés. Valószínűleg igen. És valószínűleg igen eredeti módon. A Legnagyobb Úr "programjának" publikus része és Krán Amhe-Ramun elleni fellépése legalábbis erre enged következtetni (igaz, az utóbbi esetben közelebb volt/van az a bizonyos tűzfészek).

2. Szerintem nem; erről valószínűleg hallottunk volna. smile Ha a kyrek egyáltalán tudtak a feketeacél-telérekről a politikai döntéshozók szintjén, akkor arról is tudniuk kellett, hogy miféle trónusokat kellene gazdástul félretaszigálniuk, hogy hozzáférjenek a pincelejárathoz... és elég bölcsek voltak ahhoz, hogy ne próbálkozzanak ilyesmivel.

Ugyanakkor elképzelhető, hogy kalandorok magánakcióira sor kerülhetett ott lenn, a messzi délen. Mégis valószínűbb, hogy a gyanúsan kyr eredetű kifejezések a birodalom széthullása utáni menekültáradat déli hullámával kerültek a khorsba.

Utoljára bűvdudás szerkesztette (2016.11.19. 10:11:40)

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

@Suttogó: üdv a beszélő kantonok sorában. smile
Bűvdudás mindkét kérdésedre megadta a választ - alább némi adalék a másodikhoz, hogy tisztább képet kapj az ötödkori kyr hadszervezetről:

"...az ynevi Kyria sosem rendelkezett nagy létszámú, állandó haderővel. Az Északföldére érkezett hódítók mindvégig sokszoros túlerő ellen küzdöttek: a fradat-mari hídfőcsatákat alig negyvenezer fakóhajú vívta és nyerte meg a milliós crantai ármádia ellenében, ami számára kedvezőbb terepen, azaz nyíltmezős ütközetben, puszta tömegével maga alá gyűrte volna.
Az sem véletlen, hogy az összfegyvernemi kyr villámháború épp az usthrai (liori) hordaléksíkságon lassult kínos vánszorgássá. A Hartalos keleti partján emelt agyagerődök nagyban korlátozták a támadó gyalogság mozgásterét, és fokozottan sebezhetővé tették azokat az átkarokásokkal és lerohanásokkal szemben. A problémát a kyrek legendásan hatákony mágikus tűztámogatása csak ellensúlyozni és elleplezni tudta, megoldani nem. Cranta gerincének megroppanásával nem az élét, hanem az aktualitását vesztette el... amit kamatostól adtak vissza neki az ötödkor alkonyának drámai eseményei.
Az invázió során százezresre duzzadt kyr haderő, és vele a tradicionális calowyni hadviselés, a Pyarron előtti X. évezredben élte virágkorát. Az előbbi természetes (ti.  kyr kultúrában és szellemiségben gyökeredző) fogyatkozásának egyetlen másodlagos tényező, még a rosszemlékű  jendari pártütés sem tudott gátat vetni. A Dan'tún dinasztia alkotmánya a Teryún által megkövetelt hárommal szemben már csak egy légió kiállítását írta elő tartományonként, "légió" és "kiállítás" fogalmát pedig elég szabadosan értelmezte ahhoz, hogy az igazodás sehol ne jelentsen túl nagy kihívást.
A rualani pártütés idején Kyria légióinak többsége már csak papíron és/vagy ünnepnapokon létezett. Tagjai a parádék végeztével rendre visszavedlettek nemesi testőrökké és városi strázsákká, templomi bűnfürkészekké és határjáró pagonyosokká. Nem voltak kevesebbek Crantát lebíró őseiknél, egyéni képességek dolgában többnyire felül is múlták őket, de sosem kellett zárt alakzatban, egy testként mozdulniuk és cselekedniük, így harcértékük messze elmaradt a hagyományosan képzett légiókétól.
Utóbbiakat, a császári hatalom mind szimbolikusabb támaszait, a centrumban toborozták, majd állomáshelyről állomásdhelyre vezényelték a határvidéken, hogy legénységüket összekovácsolják és gyakorlati tapasztalatokkal vértezzék fel. Hogy e tapasztalatok becsértéke a hadra fogható létszámnál is gyorsabban csökkent, nem az elgondolást, hanem az erőviszonyokat minősíti: a világkorszak nagyobb részében a légióknak sem a határokon belül, sem azok mentén nem akadt méltó ellenfelük.
Összességében elmondható, hogy a Zeyrdan-dinasztia Kyriájának serege kis létszámú és egyenetlen harcértékű vegyüléke volt a tényleges és ceremoniális alakulatoknak. Rendfenntartó szerepkörében maradéktalanul helytállt, de esélye sem volt egy stratégiai léptékű konfliktus kezelésére olyan ellenféllel szemben, melynek elszánását – közvetlen szakrális támogatottsága okán – sem a mágikus tűzcsapások, sem az általuk okozott veszteségek nem tudták kikezdeni."

Konklúzió: a kyreket az anvarik elleni háború végleg kigyógyította a földi nagyhatalmakéhoz hasonló imperialista ágendákból. Északföldén képesek és hajlandók voltak együtt létezni olyan szélsőségesen különböző formációkkal, mint Rehiar, Ediomad vagy Oghogul - nem köztudott, de Crantához sem nyúltak mindaddig, míg életképesnek tartották. Toron nevezetes kivételével a kyr utódkultúrák (Riegar, Godora és Sinemosa) ugyanilyen alkalmazkodó-befogadó jellegűek, Calowyn lakóit pedig nem hódítókként, hanem civilizációépítőkként őrzi az ynevi emlékezet.

@bűvdudás: a magánvéleményed szinte teljes egészében egyezik az enyémmel. Annyit tennék hozzá, hogy a khors kyr elemeinek többsége Khiddón hagyatéka - ez az a kráni befolyás alatt álló kalmárszindikátus, ami Belső-Galliomara és Godora életét a hetedkor második évezredének hajnaláig keserítette.
Renier utal rá, hogy egyes kyr hatalmasságok a birodalom széthullásakor Krán felé vették az irányt és szép karriert futottak be a ranagoli szisztémában, de a részleteket nem ismerjük.

Kedves Bűvdudás és András!
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, magyarázatokat.

András;
én is köszönöm a kiigazítást a jövevényszavak tekintetében! Régóta foglalkoztatott a dolog - így most megnyugtató választ kaptam rá.

Tiszteletem!!!

LFG-re kikerült egy rendkívül érdekes írás:
lfg.hu/77093/vegyes/a-magus-szabalykonyv-amit-nem-fogsz-elolvasni

Alapvetően nekem semmilyen érdekem sincs abban, hogy ez kikerül vagy nem. De hát még is fel kell tennem ezt a kérdést.

Kikerülhet-e az internetre nem kereskedelmi forgalomba szánt házilag átírt "javított és bővített ÚTK alapkönyv"?

Torro írta:

Kikerülhet-e az internetre nem kereskedelmi forgalomba szánt házilag átírt "javított és bővített ÚTK alapkönyv"?

Szabad e a Star Wars összes epizódját néhány extra jelenettel megtűzdelve, egy monumentális fájlba konvertálva feltölteni a Youtube-ra és rajongói anyagként hivatkozni rá?

Utoljára Goston szerkesztette (2016.11.30. 00:49:39)

† Nemo me impune lacessit †

Azért ne csúsztassunk. El kell olvasni a "cikket". Jelen pillanatban Gáspár András (és a DV) válaszára vár mindenki. ÚTK jogtalanul használt fel anyagokat a regényeiből ezért ő betiltatta, úgy látom ezen megy a para, hogy őket is perelni fogja.
Legyünk őszinték a magus rpg-ből hivatalosan nem lesz már semmi, maximum ilyen rajongói átdolgozások jelenhetnek meg.  Az egykor megjelent rpg-s anyagok felhasználhatók ilyen célra? Igen vagy nem?

Torro írta:

Azért ne csúsztassunk. El kell olvasni a "cikket". Jelen pillanatban Gáspár András (és a DV) válaszára vár mindenki. ÚTK jogtalanul használt fel anyagokat a regényeiből ezért ő betiltatta, úgy látom ezen megy a para, hogy őket is perelni fogja.
Legyünk őszinték a magus rpg-ből hivatalosan nem lesz már semmi, maximum ilyen rajongói átdolgozások jelenhetnek meg.  Az egykor megjelent rpg-s anyagok felhasználhatók ilyen célra? Igen vagy nem?

Ez csak az én laikus véleményem, és András úgyis megírja majd a sajátját... De. Nem véletlen, hogy András és a DV bíróságon támadta meg a Tuan minden 2008 óta megjelent M.A.G.U.S. kiadványát, olyanokat is, amikhez Andrásnak szerzőként nem volt köze. Egyszerűen azért, mert a jogtulajdonos engedélye nélkül, illegálisan jelentek meg, és adott esetben szándékosan rombolták az eredeti írógárda által kidolgozott koncepciót.

Én ezt a fórumot olvasva (és olykor-olykor hozzászólva) olyan embernek ismertem meg Andrást, akit nem zavarnak a neten közzétett különböző rajongói változatok a szerepjátékból (vagy akár regények, novellák), sőt, talán még örül is neki, mert segít életben tartani a M.A.G.U.S. örökségét. Már persze, ha a szerző részéről nem anyagi haszonszerzés a cél. Viszont. Az elmúlt évek eseményei alapján érthető módon nehezen viseli a szerzői jogai esetleges csorbítását, és szerintem azzal lenne a baj, hogy az átdolgozott ÚTK készítői (minden jó szándékuk ellenére) egy eleve illegális terméket alakítottak át, hovatovább csinálnak neki reklámot.

Mondom, szigorúan magánvélemény.

Torro írta:

Nincs itt semmilyen csúsztatás. A szóbanforgó alkotás beismerten merített szövegeket a korábban megjelent kiadványokból, magyarul rajongói anyagnak maximum a rendszerben történt módosítás, hibajavítás (Ilyenből pedig minden társaságnak van egy rklapra való) tekinthető. Az össze-Schmittelt szöveg nyilvánvalóan a szerzők vagy jogutódaik tulajdona, ezért az ő engedélyük nélkül a kérdésedre aligha lehet igen a válasz. A DV és András legfeljebb arra tud igent vagy nemet mondani, melynek jogait birtokolja is. Így pedig az összesre egy személytől várni a bólintást, szerintem nettó naivság. De én csak tippelek. Ettől függetlenül, vagy e mellett továbbra is azt gondolom, hogy illett volna előre megtudakolni, hogy van e annak a munkának létjogosultsága, mielőtt az ember foglalkozni kezd vele.

† Nemo me impune lacessit †

@mindenki: engem ezen a felületen keresztül bárki elér, aki akar, és hatóságosdit sem szoktam játszani azokkal, akik m* vonatkozású kérdéssel fordulnak hozzám - ezt számos olvasó és fórumozó tapasztalhatta az évek során. Hasonlóan magas azoknak a háztáji szabálykönyv-változatoknak a száma, amiket hallgatólagosan vagy tevőlegesen támogatok, mert hiszem, hogy a szerepjáték hosszabb távon nélkülözhetetlen támasza az Ynev mondakörnek. Kérem tehát jegyzőkönyvbe venni:

• eltökélt híve vagyok az on- és offline információszabadságnak, ezért minden adandó alkalommal leírom: a házi szabályrendszerek és kiegészítők nonprofit közzététele NEM engedélyköteles, függetlenül attól, mennyiben tartom őket hasznosnak/ízlésem szerint valónak.

• hogy a hentesbolt szabálykönyve jogilag aggályos, megosztó, stb. kiindulási alap, 2008 óta ismert, mostanra akár köztudottnak is tekinthető.

• a jogi kétségek eloszlatását célszerű a jogtulajdonosnál kezdeni. A védjegybirtokosra való mutogatás, tűnjön bármilyen hálásnak, nem ajánlott: kiadóként a DV pont annyira (ti. semennyire) illetékes az online rajongói anyagok elbírálására, mint én.

• a kiadóval egyetértésben egyetlen magánszemély ellen sem indítottunk eljárást a m* purparlé során; azok ellen sem, akik tudatosan sértettek szerzői jogot és/vagy támogatták a hentesboltban folyó márkarombolást. Kőműves Kelemen után szabadon: alkotni születtünk, nem sz***kodni.

• fentiek abból a feltevésből indulnak ki, hogy az inkriminált mod készítői NEM azonosak az elmeszelt ÚT mögött álló személyekkel. Utóbbiaktól pluszban csak annyit várok el, amennyit a jogerős ítélet fényében elvárhatok: vállalják az erkölcsi és anyagi felelősséget tetteikért vagy kerüljék a szövegeim használatát.

A véleményem meghatározó eleme, hogy olyasmiről beszélünk, amit nem láttunk, így a létezésében sem lehetünk biztosak. Ami biztos:

• attól, aki ilyen címet választ, ingyen se kéne semmi;

• ez a sokadik "hattyú halála" verzió, aminek csak a dátuma új, a refrénje a régi: mindenki hibás, kivéve az érintetteket. Aggodalmuk megalapozottságáról mindent elmond az általunk hasonló okból meghurcolt személyek listája:
    (ez itt a hatásvadászat helye)

Mit mondhatnék még?
Aki kerek és jogtiszta m* szabálykönyvet dugdos a ládafiában (az összekopizós módszer ilyesmi előállítására ab ovo alkalmatlan) magának is, a közösségnek is azzal használ a legtöbbet, ha begyalogol vele a DV-hez.

@Torro: ahogy fentebb jeleztem, tőlem mostanáig senki nem kérdezett semmit. Ez az egyetlen mentségem a "mindenki" megváratására... mármint azon kívül, hogy nincs szavam az ügyben.

Nem éreztem feltétlenül, hogy meg kell nyilvánulnunk ebben a kérdésben, de ha már András volt olyan rendes, hogy megtette, ideteszem a mi álláspontunkat is, hogy egymás mellett lehessen. wink  smile
A pereskedésekről lehet mindenféléket gondolni, vagy beszélni, de a tények azért makacs dolgok.
András összesen egy pert indított a Tuan ellen, amiben kérte a bíróságot, hogy állapítsa meg mi a jogi helyzet. Ebben a perben nagyon csúnyán elmeszelték a Tuant, sőt meglehetős precedens értékű ítélet (bár jóllehet, ez nálunk sajna nem divat) született. Ezen kívül a Tuan 3 db pert indított a Delta Vision ellen. Nos, mindegyiket sikerült is annak rendje, s módja szerint elveszítenie. Ez akárhogy is nézem 4 nulla, szóval megértem, hogy már annyira nem akarnak pereskedni. De szeretném ismételten leszögezni, és kérni mindenkit, felejtse el ezt az "összevissza pereskednek ezek a szemetek" kitételt.
Nos, hogy ezt tisztáztuk (a következő 5 percre, mert majd megint lesznek akik újrakezdik úgyis), nézzük a szóbanforgó kiadványt.
A bíróság szerint ez egy jogsértő kiadvány, amit nem lehet forgalmazni, semmilyen formában. Erre adjunk mi engedélyt? Nem annyira szeretnénk, mi valóban jogkövető magatartást szoktunk tanúsítani, ellentétben azokkal akik ugye csak hangoztatják, de még a bíróság által megítélt perköltséget sem képesek megfizetni.
Ami miatt megint csak nem éreztem, hogy meg kellene nyilatkozni, az volt, hogy itt néhány fórumozó, elég jól megírta, a teljesen logikus tényállást.
Előbb kellett volna egyeztetni. Személyesen kellett volna megkeresni minket, nem egy emailcímre írni, amire naponta kismillió levél jön, aminek egy részét komolyan vesszük, egy csomót meg nem lehet. Itt is az volt a helyzet, hogy kb. ugyanakkora esély volt arra is, hogy semmi nem történik, mint hogy lesz belőle valami.
Mi nem annyira szeretnénk, ha ezen a vonalon menne tovább a dolog, kicsit érdekes is, hogy miért pont ezt fejlesztgették tovább, de most nem mennék bele, nem könnyen bizonyítható feltételezésekbe.
Szóval tessék minket megkeresni személyesen. Van telefonszám, kérni kell egy időpontot, elér hamar szokott menni a dolog. Mármint másoknak akik tényleg akarnak tőlünk valamit, és nem csak mutogatni, hogy tessék már megint nem lettünk komolyan véve.
Ahogy András is írta, tessék minket nyugodtan keresni, nem harapunk. Ha pedig összejön pár ember aki szeretné ezeket a dolgokat tisztán látni, nagyon szívesen leülök velük, akkor ők a különböző fórumokon majd elmesélik mire is jutottak velünk...

Köszönöm a választ

Én nem értem, hogy miért van az, hogy sokan egész jó dolgokat tudnának letenni az asztalra, épp' csak a kommunikációs képességükkel (ami bizony nagyon alap lenne) vannak gondok. És az ennek a hiányosságnak az okán születő kommunikációs zavar még azelőtt leporoltózza a születendő főnixmadár-fiókát, hogy akár csak egy kisebb lángnyelvecske megszülethetne. És ez szomorú... sad

(Btw nekem sikerült elérnem mind a kiadót, mind Andrást, amikor kérdéseim voltak irányukba, és nem kellett nagy kutatómunkát végeznem, meg mindenféle kapcsolatokat megmozgatnom...  smile )

Gáspár András írta:

Mit mondhatnék még?
Aki kerek és jogtiszta m* szabálykönyvet dugdos a ládafiában (az összekopizós módszer ilyesmi előállítására ab ovo alkalmatlan) magának is, a közösségnek is azzal használ a legtöbbet, ha begyalogol vele a DV-hez.

Ez azt jelenti, hogy a régi alapokból semmit, de semmit nem lehet felhasználni hivatalos kiadáshoz? A rendszert sem?
Varázslatnevek (pl. tűzkitörés), pszi rendszer, Mana pontból varázslás, a mozaikmágia metódusa, mindegyik kiadás képzettségrendszere, szörnyek, ez mind kuka?
Vagy csak a szabálykönyvek leírásai?
ÚTK alapból kuka, ezt nem kell ragozni.
Ha létezik erről egy összefoglaló szeretném elolvasni. Úgy tudom pár éve volt egy próbálkozás új szabálykönyvre, ahhoz csak kellett egy ilyen útmutató. Enélkül nem lehet kiadványt még tervezni sem.
Ha túl hosszú fórumra, email címem: birbin KUKAC freemail.hu
Szép napot!

Vigasz írta:

Előbb kellett volna egyeztetni. Személyesen kellett volna megkeresni minket, nem egy emailcímre írni, amire naponta kismillió levél jön, aminek egy részét komolyan vesszük, egy csomót meg nem lehet. Itt is az volt a helyzet, hogy kb. ugyanakkora esély volt arra is, hogy semmi nem történik, mint hogy lesz belőle valami.

Mennyivel előbb?

email 2016.05.30. írta:

Üdvözletem!

Azért írok nektek, mert nálatok vannak a MAGUS jogai. A helyzet az, hogy bedigitalizálom a Tuanos ÚTK szabálykönyvet, hozzáteszem az általunk elkészített HGB és PPL átiratot, meg még jópár egyéni anyagot. Most már kezdem látni a célegyenest, de még mindig többtucat oldal vár tördelésre. Szóval, mikor elkészültem az egésszel, akkor meglesz az a szinte teljes szabálykönyv, ami szerint mi játszunk. Ezt pedig közzétenném az lfg.hu oldalán, mert még mindig elég sokan játszanak ÚTK alatt és talán kissé sikerül felrázni vele a közösséget. Nem is beszélve arról, hogy az eredeti könyv, majd 10 éve jelent meg és eléggé hiánykötet lett mára. Viszont ellentétben az eddigi írásainkkal, ez az eredeti könyv jó 95%-át szó szerint tartalmazza és azt hiszem e felett Ti rendelkeztek. Természetesen nem akarok ebből semmiféle anyagi hasznot húzni, egy szabadon másolható, nyomtatható PDF-ről van szó, amiben nincsenek képek, csak maga a szabálykönyv. Mivel ez már nem szürkezóna, ezért megkérdezem, hogy mi a Ti álláspontotok ez ügyben, hogy ez ilyenformán mehet-e? Ugyan nem tudom, hogy van-e még olyan megszállott, aki hozzám hasonlóan kezdeni akarna valamit a szöveggel - ha lenne, valószínűleg az elmúlt évek alatt már megtette volna -, de mégiscsak Ti rendelkeztek fölötte. Ha nemet mondtok, akkor csak kinyomtatom a kész anyagot és klubszinten használjuk, nem fogom terjeszteni. Ha rábólintotok, akkor természetesen ezt megköszönöm és a bevezetőben is megemlítem.

S mégis milyen kiadó az, ami a hivatalos email címére érkező levelekre nem válaszol, mert viccnek veszi a tartalmát, mikor egyértelmű jogi tévedés van benne? De még ha ezt el is lehet fogadni, akkor milyen kiadó az, ami a saját fórumán nem válaszol ugyanarra a megkeresésre 3 hónappal később és nem értesítik erről GA-t? forum/viewtopic.php?pid=53500#p53500

Vigasz írta:

Mi nem annyira szeretnénk, ha ezen a vonalon menne tovább a dolog, kicsit érdekes is, hogy miért pont ezt fejlesztgették tovább, de most nem mennék bele, nem könnyen bizonyítható feltételezésekbe.

Én biztosan nem akarom továbbvinni a dolgot. Csupán összefésültem egy helyre a játékhoz megjelent kiegészítőket, hogy egyszerűbben tudjuk használni.
Miért pont ezt? Mert ez az egyetlen rendszer, ami még nyögvenyelősen ugyan, de játszahtó. Nyílván ez szigorúan szvsz, de az országos versenyek és táborok kínálatából kiindulva ETK és ÚTK van terítéken, az összes többi rendszer olyan marginális, hogy nincs rá érdeklődő. De esetleg ezt illene tudni. A Tuanhoz meg semmi közöm, azért az ő rendszerüket játszuk, mert kevésbé szar, mint az ETK.

Vigasz írta:

Szóval tessék minket megkeresni személyesen. Van telefonszám, kérni kell egy időpontot, elér hamar szokott menni a dolog. Mármint másoknak akik tényleg akarnak tőlünk valamit, és nem csak mutogatni, hogy tessék már megint nem lettünk komolyan véve.
Ahogy András is írta, tessék minket nyugodtan keresni, nem harapunk. Ha pedig összejön pár ember aki szeretné ezeket a dolgokat tisztán látni, nagyon szívesen leülök velük, akkor ők a különböző fórumokon majd elmesélik mire is jutottak velünk...

Én csak egy egyszerű igent vagy nemet akartam és ha az első mailemre - miután kiröhögtétek magatokat - vagy horribile dictu! a postomra visszaírjátok, hogy:

• jogilag ÚTK semmilyen formában nem jelenhet meg

• hívj már fel bennünket

• küldd át a kész anyagot

• ezt Gáspár Andrással egyeztesd

akkor ez az egész meg sem születik.

(Költői kérdések voltak, nem kérek rájuk választ.)

Gáspár András írta:

engem ezen a felületen keresztül bárki elér, aki akar, és hatóságosdit sem szoktam játszani azokkal, akik m* vonatkozású kérdéssel fordulnak hozzám - ezt számos olvasó és fórumozó tapasztalhatta az évek során. Hasonlóan magas azoknak a háztáji szabálykönyv-változatoknak a száma, amiket hallgatólagosan vagy tevőlegesen támogatok, mert hiszem, hogy a szerepjáték hosszabb távon nélkülözhetetlen támasza az Ynev mondakörnek. Kérem tehát jegyzőkönyvbe venni:

• eltökélt híve vagyok az on- és offline információszabadságnak, ezért minden adandó alkalommal leírom: a házi szabályrendszerek és kiegészítők nonprofit közzététele NEM engedélyköteles, függetlenül attól, mennyiben tartom őket hasznosnak/ízlésem szerint valónak.

• hogy a hentesbolt szabálykönyve jogilag aggályos, megosztó, stb. kiindulási alap, 2008 óta ismert, mostanra akár köztudottnak is tekinthető.

• a jogi kétségek eloszlatását célszerű a jogtulajdonosnál kezdeni. A védjegybirtokosra való mutogatás, tűnjön bármilyen hálásnak, nem ajánlott: kiadóként a DV pont annyira (ti. semennyire) illetékes az online rajongói anyagok elbírálására, mint én.

• a kiadóval egyetértésben egyetlen magánszemély ellen sem indítottunk eljárást a m* purparlé során; azok ellen sem, akik tudatosan sértettek szerzői jogot és/vagy támogatták a hentesboltban folyó márkarombolást. Kőműves Kelemen után szabadon: alkotni születtünk, nem sz***kodni.

Szia András!

Megkövetlek, ugyanis álmomban sem gondoltam volna, hogy ha írok a kiadói részlegbe, Téged személyesen megemlítve, azon röhögnek és nem szólnak Neked.
Biztosíthatlak róla, hogy az anyag létezik, s fent azt is kifejtettem, hogy miért pont ÚTK. Én nem tudom, hogy mi volt az, ami miatt pereskedés lett, min nem értettetek egyet és bíróságon kötött ki az ügy. Mint a legtöbb játékost, nem is érdekelt, mi csak játszottunk. De a per miatt úgy gondoltam, hogy Neked is van beleszólásod abba, ha egy M.A.G.U.S. szabálykönyvet elérhetővé akarok tenni mindenki számára. A Tuan is ezt közölte velem, ill. azt, hogy a jogi helyzet bonyolult. Ha a fenti írásodat helyesen értelmezem, akkor Te nem ellenzed a háziszabálykodást és ingyenes közzétételt, viszont az ÚTK rendszerét nem akarod ilyen formában sem látni. Megkérdezhetem, hogy ennek mi az oka? Világkép, szabályrendszer, a kalandozók erőszintje, vagy egyéb?

Odaát az LFG-n állandóan visszatérő téma, hogy a kalandozók mennyire kiemelkedettek illetve, hogy a mágia mennyire elterjedt és mennyire elterjedtek a művelőik. Az eddigi kiadványok finoman szólva is ellentmondásosak e téren. Szerintem bármilyen új rendszerhez ezeket kéne lefektetni.
A kezdő kalandozó a városi őrség réme vs. a kezdő kalandozó egy veterán katona szintjén mozog.
A mágia mindennapi része az ynevlakók életének, minden faluban van legalább egy vajákos, aki mágikus praktikákkal távoltartja a patkányokat vs. a mágia fontos része a világnak, de a legtöbb ember, csak az évi terményáldáson ill. esküvőkön találkozik vele. S természetesen ettől függ, hogy egy kisvárosban hány pap, boszorkány stb. mágiahasználó van.

@Birbin: elvben bármit fel lehet használni, ami nyomtatásban legálisan megjelent. Hogy a gyakorlatban mit érdemes, az koncepciófüggő - itt és másutt is sok szó esett arról, hogy bizonyos szövegek nem (vagy nem direktben) kompatibilisek a világfejlődés utóbbi tizenöt évének fejleményeivel.
Az összefoglalót elküldtem a megadott címre.

@Selmo: a jóhiszeműségeddel kapcsolatos kételyeim mostanra eloszlottak, ami a DV, közelebbről Raon érdeme - ezúton köszönöm neki. És neked is, hogy írtál; ez olyan emberre vall, akivel lehet és érdemes kommunikálni.

Fontos tudnod, hogy "kiadói részleg" a VP elmúlása óta nem létezik. Amiről beszélünk, az ország legnagyobb tematikus (F&SF) kiadója, aminek forgalmából a m* jobb napjaiban sem tett ki többet 5 százaléknál. Hogy a manapság is tucatjával érkező megkeresések zöme komolyan vehetetlen, nem jelenti azt, hogy téged személy szerint bárki kiröhögött. Az ittléted igazolja, hogy ismered a választ a kérdésre, amit Vigasznak legutóbb feltettél. Kérlek, ne vedd személyes sértésnek, hogy egy nagyüzem nagyüzemi módszereket használ - mi se vesszük annak, ha egy-egy magánszemély előzetes tájékozódás nélkül becsámborog a tűzvonalba. smile
Az éleslövészet ideje rég elmúlt ugyan, de az ÚT probléma változatlanul létezik. Sokan tudják, hogy szerzői jogsértés miatt pereltem a hentesboltot - azt a jelek szerint kevesebben, hogy a szabálykönyvükkel eredetileg tisztán játéktechnikai és világkoherenciát érintő problémáim voltak. Ezekről anno hosszú listát kaptak tőlem, de a javításoknak csak egy töredékét végezték el. Emiatt nem járultam hozzá a megjelenéshez (amiből amúgy anyagi hasznom származott volna), és ez szolgált az évekig húzódó jogvita alapjául.
A jelenlegi álláspontomat jól látod. A problémás részek változatlanul ott figyelnek az ÚT szövegében, aminek közzététele értelemszerűen csak növeli azok számát, akikben ezek a sületlenségek rögzülnek. Hogy a jogerős ítélet közzétételi tilalma vonatkozik-e az ingyenes megosztásra, számomra sem világos, de ha valaki a fentiek ellenére úgy dönt, hogy kirakja azt a sz**t, lelke rajta - örülni nyilván nem fogok, pereskedni még annyira sem.
A védjegybirtokos helyzete, ebből következően az álláspontja is, jóval összetettebb. A taglalásába nem mennék bele, de a (hipotetikus) jogvita alanya itt sem a megosztó, hanem a megosztásra használt felület üzemeltetője illetve a hentesbolt máig létező dugványa lenne, amit egy ingyenesen közzétett ÚT további jogtalan gazdagodáshoz segíthet.
Nem hibáztatlak, ha egy szót se értesz a fentiekből, de azt talán sikerült világosabbá tennem, miért nem siet a DV az összes tiédhez hasonló levelet megválaszolni.

Kalandozók kiemelkedettsége: ez sem egyszerű, de legalább hálás téma.
Rövid választ azért nehéz adni rá, mert Yneven több nagy kultúrkör létezik, amik a világfejlődés 25 éve alatt eléggé elkülönültek egymástól ahhoz, hogy a kiválasztottakat is más-más módon kezeljék.
A nagy zöld azért koncentrált Erionra, mert a kalandozók társadalmi megítélése, politikai súlya, szervezettsége stb. játékszempontból ott a legideálisabb. Kisebb településeken/más kultúrkörökben a fenti tényezőket nagyban befolyásolják a helyi hagyományok; ez az oka annak, hogy az irodalmi segédletnek szánt világleírások az utóbbi évtizedben a kultúrkörök és viszonyaik kidolgozására fektetik a hangsúlyt. Az ún. kontinentalizmust arra találtuk ki, hogy az erioni modell bárhol használható legyen, ha a KM nem akar kultúkrörökkel és hagyományokkal vacakolni.
Ami a mágiát illeti, én - a gyári VP elképzelés szellemében - az előbbi álláspont híve vagyok, de tudom, hogy az utóbbinak is komoly tábora van, mivel az ún. szürkecsuklyás műhely sokáig azt valószínűsítette játékosbarát, de nem túl fantáziadús anyagaival.

Ez elég sok mindent megmagyaráz és belegondolva a legutóbbi M* Luníros ügybe, talán érthető is, ha kissé elvetették a súlykot. Részemről semmi gondom a DV-vel, kicsit élesebben reagált mindkét fél, de ássuk el a csatabárdot.

Köszönöm, hogy megvilágosítottál kalandozó és mágiaügyben, bár valószínűleg az eltet évek alatt sok csapatban berögzült az ő verziójuk és annak megfelelően játszanak. Nálunk például a mágia viszonylag ritka és erős dolog, de tekintve, hogy elég sokat játszunk Earthdawn és Shadowrun rendszerekben, ahol a mágia központi dolog, nem lenne istenkáromlás ezt a verziót használnunk.

Túl nagy kérés lenne elkérnem ezt a hibajegyzéket emailben? Ha már így is beleírtunk vagy 120 oldalt meg sok dolgot átírtam, lehet ezek egy része is beleférne. Az Ynev leírást mondjuk gond nélkül kukáznám, mert mára úgyis ahány csapat, annyi féle Ynev, meg aztán kijött a Toron és az Északi szövetség, lehet olvasni azokat, mint hivatalos ynevképet - remélhetőleg idővel a többi nagy hatalmi központ is kikerül. Azt nem tudom megígérni, hogy átírok/törlök mindent, mert mondjuk átírni azt, hogy a tűzvarázslók nem szerafisták nem nagy ügy, játéktechnika szempontjából, de pl. a Kegy pontokat visszavezetni Manává elég nagy falat lenne.

Selmo írta:

Az Ynev leírást mondjuk gond nélkül kukáznám, mert mára úgyis ahány csapat, annyi féle Ynev, meg aztán kijött a Toron és az Északi szövetség, lehet olvasni azokat, mint hivatalos ynevképet - remélhetőleg idővel a többi nagy hatalmi központ is kikerül.

A Toron az oké, de az ÉSZ kis túlzással messzebb sem lehetne a hivatalos Ynev képtől;  bár akiknek maga Erion is egy 6-800e fős polisz átugorható várfalakkal, azok biztosan megtalálják vele a számításukat ...

Mivel egyik kötetet sem olvastam, így nem tudok érdemben hozzászólni, csak azt tudom, hogy a Delta adta ki őket, innen gondoltam, hogy a hivatalos képet tükrözik.

@Selmo: thx.
Ami a jegyzéket illeti, nyolc év után vsz akkor se tudnám prezentálni, ha a kalóz-szabálykönyv megjelenése nem tette volna okafogyottá az őrizgetését. A jó hír az, hogy készültek az enyémnél sokkal aprólékosabb és rendszerközpontúbb hibalisták is. Ha rákeresel, párat biztos találsz belőlük.

Toron és ÉSZ: mindkettő hivatalos, de - ahogy azt DReaMSCaPe is jelezte - forrásérték és világhűség szempontjából Summarium és Láplidérc (ti. ég és föld) a kettő.

Vegyük jegyzőkönyvbe még, hogy a m* fő vonzerejét kezdettől a világa jelenti, az én utóbbi másfél évtizedem pedig - a hentesboltos pankrációt is ideértve - arról szól, hogy az utóbbi nem kukázható.  big_smile

Az a baj, hogy most már tényleg gurítani kellene valamit, mert hamarosan ez az egész M* nevű bohózat csak egy rossz emlék lesz, meg egy olyan rétegjáték, amit pár fanatikus polírozgat magának még egy darabig.

Ok, az ÚTK kalózkiadvány, hiszen ezt kimondta a bíróság is, tapsvihar! Lássuk a Delta / Lunir időszak mivel járult hozzá a szcénához:
- Hatalom itala (energiaital :D)
- Novelláskötetek (amik akár még jók is lehetnek, én abban az időszakban herótot kaptam az egésztől, szóval nem olvastam őket)
- Újrakiadások (még azoké is, amik 100%, hogy sosem kapják meg a méltó lezárásukat)

Talán jogos az igény valami újdonságra, vagy legalább arra, hogy a "régi" rendszert használókat ne baszogassák feleslegesen.

Selmonak konkrétan támogatás járna, nem az az ócska duma, amivel hozzáálltatok.

A dolgok tisztázása végett: Nem török pálcát senki felett, mindkét oldalnak megvoltak a maga húzásai, hogy aztán melyik mennyire volt jogos, vagy épp káros, az meg már édesmindegy.
Kicsit fel kéne nézni a régi sérelmek mögül, megtalálni a megmaradt rajongókat, és építeni rájuk – abból ami van. Széthúzásból meg egymásra mutogatásból még soha nem épült fel semmi.