Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #1

@dragondark: irlav=óerv. A Summariumban használtuk először ebben az értelemben, mikor (Kornya) Zsoltot és engem zavarni kezdett, hogy az idő múlását Yneven nem kíséri érdemi - vagy legalább szimulált - nyelvfejlődés.

Ha határvonalat kéne húzni az irlav és az erv között, én is a pyarronizációnál húznám meg. Nem mintha az érintett nép önképe akkorát változott volna, hanem mert az eredeti elképzelés szerint a közös nyelv ervnek írja át/ejti az eredeti irlav hangalakot.

Értem, és köszönöm.

Kedves András!

Egy másik topicban régebben előjött egy kérdés, amely azért vetődött fel bennem újra, hogy megkérdezzem, mert akkor sajnos nem érkezett válasz, illetve éppen A végzet masinériáit olvasom, ahol a törp kérdés számomra újra felvetődött.
Szóval a törpék mikor is jelentek meg először Yneven?
A summárium és a törp antológia alapján én azt gondoltam, hogy mindenképpen a kyr birodalom bukása után, sőt inkább a hetedkor hajnalán történt, amikor a báhúbok Ynevre mentek.
Viszont múltkorában az ork kronológia összeállítása során volt olyan bejegyzés, hogy már a negyedkorban zajlottak törp-ork bánya háborúk. Illetve a gnómos anotlógiában is említenek törpéket, bár lehet itt nem a fajra gondoltak.

Számomra az is elképzelhető, hogy az én általam gondolt első törp megjelenés nem a hetedkor hajnalán zajlik.
Pontosabb képhez arra is kíváncsi lennék, hogy az Első csapás hófehér hajú emberei a kyrek voltak-e vagy sem. Mert több helyen ellentétes felvetéseket olvastam: sem nem kyrek sem nem emberek, illetve, hogy bizony kyrek voltak.

Válaszaidat előre is köszönöm szépen!

Draquiss írta:

...
Szóval a törpék mikor is jelentek meg először Yneven?
A summárium és a törp antológia alapján én azt gondoltam, hogy mindenképpen a kyr birodalom bukása után, sőt inkább a hetedkor hajnalán történt, amikor a báhúbok Ynevre mentek.
Viszont múltkorában az ork kronológia összeállítása során volt olyan bejegyzés, hogy már a negyedkorban zajlottak törp-ork bánya háborúk. Illetve a gnómos anotlógiában is említenek törpéket, bár lehet itt nem a fajra gondoltak.

Számomra az is elképzelhető, hogy az én általam gondolt első törp megjelenés nem a hetedkor hajnalán zajlik.
Pontosabb képhez arra is kíváncsi lennék, hogy az Első csapás hófehér hajú emberei a kyrek voltak-e vagy sem. Mert több helyen ellentétes felvetéseket olvastam: sem nem kyrek sem nem emberek, illetve, hogy bizony kyrek voltak.

Sziasztok!

Ha nem gond elmondanám én mire jutottam a témával kapcsolatban. András aztán vagy cáfol, vagy megerősít. smile

A Summarium szerint a Bahúb törzsbéliek egy része az Első csapást követően követte Kóbát és Daggát Ynevre. Ők voltak az első renegátok, akik elhagyták Beriquelt. Az időt én a hatodkorra tenném, lentebb megindokolom, hogy miért.
Ezek a vanírok, még hűek maradtak régi isteneikhez. Észak-yneven telepedtek le (hogy hol arról nem szól a fáma, de valószínű észak, vagy észak-kelet lehetett a hely). Itt kerültek először kapcsolatba az orkokkal, melynek eredménye volt a Második csapás.

A Harmadik csapást követően (a Lass törzsbéliek Bórogon maradnak, már aki túléli), a négy törzs Ynevre hajózik (saját vélemény: kerülővel mehettek, vagy igencsak eltévedtek, mert kiba sokáig tartott  tongue ).
Ez az 1TK szerint is a Hetedkorban történik, Psz. XII. század.

Ezt követően tagadják meg a Bahúb törzsbéliek ősi isteneiket és követik Zimahot.
Egy mondat a Summariumból, ami bizonyítja, hogy a Bahúb törzsbéliek már jártak Yneven:
"A Bahúb törzsbéliek, kik Ynev földjét az ősök vérének jogán mindünknél inkább magukénak érezték..."
Az eredmény pedig a Negyedik csapás.

Az indok, ami miatt az első Bahúb csoportok Ynevre történő átköltözését a Hatodkorra tettem: A Summariumban említett hóhajúak szerintem igenis kyrek voltak. Nyugatról érkeztek, Calowyn felől, száz és száz hajóval. Szerintem ez volt a kyr hódítás, tehát az Ötödkor után keltek útra.

Az egész kyr, nem kyr mizériát amúgy szerintem a Hawkwood-i hóhajú (elar) és hószín hajú (kyr) kavarodás okozhatja. Nehéz a Beriquel ciklus és a Summarium között párhuzamot vonni.

Aztán ha nem volt a fentiekben igazam, valaki majd kijavít. big_smile

Üdv: Mirage

@Mirage: megerősítem; az én két témába vágó írásom, a Halk szókkal... és a Zászlók hulltán... is ezzel a verzióval dolgozik. Az előbbiben a bahúboknak már a hatodkor végén is "régi" a csapásuk, az utóbbiban meg Borgót nézi (és nevezi) bahúbnak az az irlav, akit a partraszállás reggelén leagyal.

A kyr-elar kérdést emlékeim szerint szándékosan kentük el - Boomen talán még tudni fogja, kikre gondolt eredetileg. A SUM szövegében a külsőségek (flotta nagysága, etc.) egyértelműen calowyni eredetre utalnak, a "hóhajúak" bórogi viselkedése viszont - számomra - inkonzisztens az Ynevre érkező kyrekével. Sokakat (és joggal) zavart meg, hogy a fajtól, ami északföldén birodalom- és civilizációépítőként jelent meg, egy házzal odébb csak a Mak Haroórban taglalt ámokfutásra és kihalásra futotta.

A legkézenfekvőbb megoldást Csanád Calowyn-koncepciója kínálja. A vörös kontinensen a kyr civilizációnak két antagonista ága létezik - a bórogiak találkozhattak azzal a társasággal is, amelyikkel az yneviek még nem. smile

Gáspár András írta:

A vörös kontinensen a kyr civilizációnak két antagonista ága létezik - a bórogiak találkozhattak azzal a társasággal is, amelyikkel az yneviek még nem. smile

hmm...

legjobb tudomásom szerint a Hallgat az égre végül rákerült a Delta felségjele is... ebben a kötetben, RR Végórán című írásában a következő olvasható: " És messze északon, ahová nem ért el az Assar-Moloch által hadba hívott szellemek haragja, fekete felhőtakaró ülte meg Boróg szigetét. [...] Itt már az ellenség uralkodott, mióta megtörte és a föld mélyére kergette a kővájók kicsi népét;" - Hallgat az ég 140. old

Utoljára Puma szerkesztette (2011.01.03. 23:57:48)

Megszeretném jegyezni hogy ezzel a kyr-elar kérdéskörrel szemben egy esetleges harmadik verzió is felmerül. A Summariumban a aquir maradvány népek között említik a hóhajúakat, becsületes nevükön jégvarázslókat.  Nem lehet hogy ők próbálták uralmuk alá hajtani a törpéket majd ez nem sikerült igy megtizedelődve inkább átnyergeltek a hómanókra?.

Más. Megszeretném kérdezni Gáspár Andrástól, hogy a törpéket sújtó Csapások mögött tényleg a Nagyok és Bul Ruurig közti nézeteltérés áll?
A Százháborúban a gnómokat  aquir rabszolganépként  említik. A törpék is voltak hasonló szerepben?

A válaszokat előre is köszönöm.

Üdv' Egy keveset én is hozzá tennék.

Toronban és az Északi Szövetégben is azt írják: P.e 17284-83 ...kyr flotta érkezik Ynev partjainak közelébe. A Bórogon (Beriquelen) partraszálló harcosok és telepesek jelentik a törpék számára az Első Csapást a hat közül.

Északi Szövetség: P.e 2930 körül ... Kóba és Dagga vezetésével Beriquelről törpe telepeseket szállító hajók érkeznek a Peratlon félsziget partvidékére, és virágzó településeket alapítanak... Városaik végül mind elbuknak...ez a törpéket sújtó második csapás, egyszersmind a nagy törpe-ork háborúk (bányaháborúk) közül is a második. A peretloni törpékről a P.e 1800-a éveket követően már sehol sem történik említést.

Ami számomra sokkal érdekesebb (Északi Szövetség, nem szó szerinti idézet): Harmadkorba Hram, az ork törzsfő a Tiane hegységbe vezeti népét, az ott élő törpe telepesektől ellesi a bányaművelés és fémmegmunkálás tudományát, majd kiírtja őket.  Ez az első nagy törpe-ork (más néven bánya) háború. Megjegyzés: a Summariumban Hram kapcsán is megemlítik ezt a háborút.

Néhány feltételezés:
1. A törpék Ynevi származásúak (lásd Harmadkor), innen kóboroltak át Bórógra-Beriquelre.
2. A törpék nem Ynevi eredetűek, és mivel a szöveg is telepesekről ír, feltehető, hogy a harmadkorban telepedtek le elsőször Yneven.
3. A tianei (harmadkori) és a beriqueli-bórogi törpék elődjei nem azonosak, csak apró termetük miatt mindkettőt törpéknek nevezték.
4......

@Puma: nem látom az ellentmondást. A crantai nézőpontból a kyr csak kyr (vö. ellenség), tekintet nélkül arra, melyik ágából származik a túlparti civilizációnak.
A félreértések elkerülése végett: a "két ág" csak opcionális magyarázat azok számára, akik a kyreket bórogi szereplésüknél valamivel magasztosabbnak képzelik el. RR koncepciói pedig stemplifüggetlenek: jó néhányat úgy is "kánonként" kezelünk, hogy nyomtatásban sosem jelentek meg. 

@Bandee: ez is egy lehetőség. Az első és második kiadású Bestiárium vonatkozó részei a "jégvarázslók" elf és kyr gyökereit valószínűsítik - hogy erre a keveredésre mikor és milyen körülmények közt került sor, sosem született magyarázat.
Ami a nézeteltérést illeti, Bul Ruurig vélhetőleg az úmadarrt a Nagyok oldalán megvívó ősfajok egyikének (praktikusan Mung vagy Mvah népének) tagja vagy leszármazottja. Ha tippelnem kéne, azok közül való, akik az Oltalmazó által "sötétségbe taszíttattak". A Százháború jóval később játszódik ennél; a Nagyok háborúja és a másodkor között ember... azaz elfszabású fajok nemigen rúgtak labdába Yneven.

@dragondark: mivel az ÉSZ szövege Boomenen is keresztülment, immár nem kétséges, hogy ő kikre gondolt. smile
A bahúbok érkezését eszerint az ÉSZ is a hatodkorra teszi. A továbbiakból egyenesen következik, hogy nem ők voltak az első törpék Yneven - a 4. feltételezés úgy hangzik, hogy a mélynövésű faj akkor vált két ágra, mikor (ki tudja, mikor és miként) megszűnt a szárazföldi kapcsolat a Traidlan vonulata és Bórog között. (A Zászlók hulltán... utal rá, hogy a mély rétegekben máig léteznek járható csalagutak.)

Köszönöm a válaszokat!

Viszont ha már itt tartunk érdeklődnék afelől is, hogy Satralis többi kontinensén is élnek-e törpék gnómok, elfek és emberek, melyek kisebb nagyobb civilizációt képviselnek? ( Számomra az biztos, hogy aquirok és sárkányok élnek más kontinenseken is.)
Találkoztam már olyan netes és nem hivatalos térképekkel melyeken fel vannak tüntetve, hogy Yneven kívül is léteznek ilyen birodalmak.
Illetve még a gnómok születési helyére lennék kíváncsi, ők vajon ynevi születésűek vagy sem?

Egyébként nem lehet lehetséges 5. megoldás, hogy a Tiane hegységben élő lények nem is törpék, hanem gnómok voltak, csak a történet írás törpének nevezi őket?
Bár ha viszont Yneven elterjedtebb volt a törpe nép, mint azt a Hetedkori törpék gondolják, akkor már érthető, hogy a crantaiak a negyedkorban miért ismerhették szintén a törpéket vagy azok elődeit.

Valahol esetleg össze vannak foglalva a régi istenségek és népek? Mert meg vallom őszintén én még Mung vagy Mvah népéről nem hallottam, de igazán érdekelne az is például, hogy az Egy szétdarabolódásából, mely istenek jöttek létre.

Utoljára Draquiss szerkesztette (2011.01.04. 11:43:23)

@Draquiss: ajánlom figyelmedbe a Teremtés titkos története című bejegyzést az itteni Geoframiában.
A M* irodalom arra a földrészre koncentrál, ahol a Nagyok először megnyilvánultak. A többire vonatkozó alapvetésekből a sárkányok (Anvaria) létezése egyenesen következik, akik technikai értelemben aquirok is, szóval...
A gnómos kérdést passzolnom kell, érdemben sose foglalkoztam velük. A korok előtti kor óta Yneven létezett istenek és népek tételes felsorolása kapcsán pedig a rendőrvizsgás vicc jut eszembe:
- Hány áldozata volt a Szovjetúnióban a második világháborúnak?
- Húszmillió.
- Név szerint?   

Komolyra fordítva: ilyen listával akkor sem tudnék szolgálni, ha Ynev, a vonatkozó istenekkel és népekkel együtt, ténylegesen létezne. Ha végigtekintesz a Föld utóbbi tízezer évének történetén, te is belátod, miért.

Draquiss írta:

Köszönöm a válaszokat!
Egyébként nem lehet lehetséges 5. megoldás, hogy a Tiane hegységben élő lények nem is törpék, hanem gnómok voltak, csak a történet írás törpének nevezi őket?

Üdv' Mivel konkrétan az első nagy törpe-ork (bánya) háborúnak nevezik, szerintem biztosan nem gnómok voltak, hanem törpék. Gáspár András negyedik változata (Köszönöm!) egyébként is pofás egésszé kerekítette ki a leírtakat, nem kell túlbonyolítani.

@dragondark: egyetértek. Ha az orkok a gnómok fémmegmunkálási ismereteit sajátították volna el, Ynev ma egészen másképp festene... hogy finom legyek.

Én naivan azt gondoltam, hogy a az egyes regényekben szereplő népek és istenek valamilyen szinten egy adatbázisba bekerülnek, valahol van egy krónika (főleg az M* irodalom íróinak számára) ahol nem túl részletesen de mindent összeírtok. Azért ütött a vicc! smile

Szerény véleményem szerint, ha az orkok a törpék valódi kovácsmesterségét lesték volna akkor is másképp festene Ynev, ezért gondoltam, hogy a gnómoktól is el leshették azt amit el tudtak lesni. De nem akarom bonyolítani a dolgokat sem pedig kekeckedni. A lényeg, hogy a törpék ynevi születésűek és már a harmadkorban jelen voltak, a báhúbok a hatodkorban a többiek pedig a hetedkorban érkeztek, így minden kérdésemre megkaptam a kielégítő választ.

Egyébként esetleg várható egy összkronológia az Ynev.hu-ra Ynev történelmének alakulásáról évszámokkal? (Itt kb. A már megjelent anyagok időskálájának egybeolvasztása gondoltam)

Utoljára Draquiss szerkesztette (2011.01.04. 18:14:29)

@Draquiss: a M* irodalom meghatározó népeinek és isteneinek történetét az ynevi civilizáció belátható szakaszán végigvezetni messze túlmutat lehetőségeink keretein - még a jelenleg legfeldolgozottabb toroni kultúrkörben is földi időszámításnyi lyukak tátonganak. Van persze adatbázis, sőt, az ezredforduló óta létezik "teljes" kronológia is. Ez utóbbi dicső erőfeszítés eredménye, de - a "kánon" információk egyenetlen eloszlása miatt - több problémát vet fel, mint amennyit megold.

Sok helyen írtam és mondtam már, csak ismételni tudom: irodalmi szövegek zömmel hangulati célú utalásainak egymás mellé pakolásával nem lehet teljes értékű kronológiát készíteni, a rések kényszeres és ihlettelen kitöltésére pedig pedig kár az időt vesztegetni: a végeredményben sem az olvasók, sem a játékosok számára nincs köszönet.

Inkább az olyasféle műveknek van értelme, mint a Summarium, vagy a Toron, ÉSZ, amely fókuszált egy faj vagy ország történetére, esetleg annak bizonyos szakaszára. Össz-ynevi kiegészítőkben felesleges gondolkodni.

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Raoul Renier mostanában eléggé eltünt.Csak a szokásos dolgok pl. egy ideig megunta vagy majd idén jön tőle valami esetleg vagy elhagyta a hajót végleg?Egyik kedvenc íróm.

Pelikán elvtárs,a nemzetközi helyzet egyre fokozódik!

@András és lightningrider: Értem és köszönöm a válaszaitokat.
Nem kekeckedésnek szántam a gondolataimat és kérdéseimet, csak ha a M* irodalomban egy új témába kezdek (jelen esetben gnómok és Crantai Birodalom) szeretek előtte utánaolvasni és átlátni az összefüggéseket és eseményeket.

András, ha már szóba került esetleg el tudsz árulni egy kicsit több információt Mung vagy Mvah népéről, mint ami a teremtés titkos történetében írtál. Engem kifejezetten érdekel az a bizonyos kor.

@Raywanhur: két lappal előrébb megtalálod a választ a kérdésre.  wink

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

helló,érdeklődnék gorduin fia feltűnik-e majd valamelyik regényedben(vagy lánya)

Nem akarok itt reklámozni, de lessetek el ide, ha érdekelnek a könyvkritikák:

http://dougalstower.blogspot.com/2011/0 … mevel.html

Most indítottam, szóval idő, amíg feltöltöm, de talán tanulságos olvasmányokat találhattok.

@András: amennyiben útban van a bejegyzés, töröld ki bátran, csak próbálkozom. smile

Wyrd bið ful ãræd.

@arius bincaida: a fiának a tervek szerint egy mondata lesz a Gorduin-ciklust lezáró Holdfényember epilógusában. Ugyanebben a kötetben feltűnik a (nevelt) lánya is, aki a Bárd és a démonokban már fiatal felnőttként szerepel. További tervek velük kapcsolatban egyelőre nincsenek.

@Glendower: dehogy törlöm. A kritika fontos (és momentán eléggé hiányzó) összetevője a könyvkiadásnak.

hay,csak azt szeretném még tudni hogy tudja ki az apja és hogy hány éves,ja és van neve a gyereknek smile ha szabad tudni előre is köszönöm!

@arius bincaida: az első kérdésre nincs egyszerű válasz, a második a Toroni vér bibliográfiában szereplő évszámából tetszőleges időpontra (te magad ilyet nem adtál meg) kikalkulálható, a harmadikról annyit, hogy a családnév mindkét ágon fix, a "keresztnév" nem az - utóbbi jó eséllyel a regényben sem szerepel majd, mivel a történet és a jelenet szempontjából is irreleváns.

köszöntem szépen,amúgy 94'óta rajongom a mágusért  big_smile akkor 17 voltam,előtte csak a káoszt ismertem ami a ti könyveitek után k..gyengének tűnnek  szinttúgy a gagyi sötételfes szarok a mi lassan olyan szar lesz mint a szomszédok sorozat,(de bocs az lehet még jobb is volt,)köszi a választ.Még volna egy kérdésem a keleti szél 3 soká lesz kész?