Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

Üdv' engedelmetekkel: Halál havában (1990, Unikornis Kiadó)

"A Déli Kolostorokból a városba érkezett karavánt egy nomád törzs harcosai kísérték. Aranyért bármire kapható, szívós, kíméletet nem ismerő martalócok. A jutalom, a gazdag zsákmány, s nem utolsó sorban a shadoni nó megszerzésének reményében tüstént vállalkoztak az újabb feladatra. Noha véres legendákból ismerték csak a „Nagy Sivatag“-ot, készséggel követték a Kígyót arra a vidékre, ahol - a vének és az énekmondók szerint legalábbis - vallásuk démonai egykor megszülettek. Mindannyian alacsonyak, erős testfelépítésűek, talán még a dzsadoknál is sötétebb bőrűek, ám szalmaszőke hajúak, kékszeműek voltak. Vért gyanánt acéllemezekkel borított börmellényt viseltek, fegyverzetük görbe rövidkardból és csatabárdból állt. A közelharc mestereinek számítottak, s széltiben visszhangozták, milyen remek lovasok. A sivatagban egyszerű dzsad haramiáknak tűnhettek, burnuszuk és a szállongó homok megtette a magáét; csak egészen közelről lehetett felismerni bennük a másságot, akkor is csupán világító kék szemükről..."

A Halál Havában (Fekete Dalnok kötetben)

"A Déli Kolostorokból El Hamedbe érkezett karavánt egy nomád törzs tagjai kísérték: aranyért bármire kapható, kíméletet nem ismerő harcosok. A gazdag zsákmány és a shadoni szuka megszerzésének reményében tüstént vállalkoztak az újabb feladatra. Noha véres legendákból ismerték csak a Nagy Sivatagot, készséggel követték a Kígyót arra a vidékre, ahol démoni uraik egykor megszülettek. Alacsonyak, vállasak és szívósak voltak, ferde szemük meghökkentő kékje ősi származásra vallott. Vért gyanánt acéllemezekkel borított bőrmellényt viseltek,. övükbe görbe kardot és tőröket tűztek. Köztudott volt, hogy remek lovasok, hogy kitűnően bánnak rövid íjukkal - a Kígyót azonban természetességük ragadta meg leginkább. A második napon vitába keveredett önfejű vezérükkel, és egy balkezes vágással átmetszette a torkát. Értésükre adta, kinek tartoznak engedelmességgel, és nem csalódott bennük: mindenek felett tisztelték az erőt, többé egyetlen kérésére sem mondtak nemet. Dzsad haramiáknak öltöztette őket, hogy a meglepetés még nagyobb legyen; csak az emámék résében villogó kék szemek árulkodtak igazi válójukról."

A Halál havában (aktuális)

"Az indulása napján El Hamedbe érkezett karavánt egy déli nomád törzs harcosai kísérték: aranyért bármire kapható, kíméletet nem ismerő férfiak. A gazdag zsákmány és a shadoni szuka megszerzésének reményében tüstént vállalkoztak az újabb feladatra: noha csak véres legendákból ismerték a Nagy Sivatagot, készséggel követték a Kígyót arra a vidékre, ahonnan fajtájukból még senki sem tért meg elevenen.
Alacsonyak voltak, vállasak és szívósak; ferde vágású szemük kékje ősi származásra vallott, és mohó indulat sütött belőle. Vért gyanánt acéllemezekkel borított bőrmellényt viseltek, övükbe görbe kardot és tőröket tűztek. Köztudott volt, hogy remek lovasok és kitűnően bánnak rövid íjukkal, a Kígyót azonban természetességük ragadta meg leginkább. A második napon vitába keveredett önfejű vezérükkel, és egy balkezes vágással átmetszette a torkát. Így adta a túlélők értésére, kinek tartoznak engedelmességgel, és nem kellett csalódnia: a nomádok, akik mindenek felett tisztelték az erőt, egyetlen parancsát sem vonták kétségbe többé. Dzsad haramiáknak öltöztette őket, hogy a meglepetés még nagyobb legyen; igazi valójukról csak az emámék résében villogó kék szemek árulkodtak."

Üdv' ha valakit érdekel az esszékötet borítójának képe, eredetiben.   
https://kozivara.deviantart.com/art/It- … e-62355951

P.S.: Bár engem a művész oldalán ( https://kozivara.deviantart.com/gallery/ ) látott munkái finoman fogalmazva nem tetszenek, de a borítóra kiválasztott képet nagyon jól sikerült.
Szóval piros pont annak/azoknak, aki megtalálta ezt a képet és megszerezte a könyvhöz.  wink

@András, köszi megkaptam és viszonoztam. Mindenképp megejthető, de sajnos most a komáromi csapóhíd renovációja miatt az egész közlekedés felborult, nekem meg elég komolyan beleszólt a munkám szervezésébe. Viszont valamelyik hétvégén szinte biztosan fel tudok menni Pestre.

Na az ilyen borító ritkán adatik. Apropó, a régi Valhallás borítókért ki volt a felelős?

Kedves András!

Az "Ősi titkok" esszékötetben lesznek térképek az egyes korszakokról vagy csatákról?

Morrola írta:

Na az ilyen borító ritkán adatik. Apropó, a régi Valhallás borítókért ki volt a felelős?

Ha jól tudom, a legnagyobb többségét a Boros Zoltán - Szikszai Gábor (BoSzi) páros követte el, és Zsilvölgyi Csaba (Max - R.I.P.)

PS. Valóban magasan a legjobb képe a művésznek a DA galéria alapján.

@dragondark: Vigaszé az érdem.

@elegos7: a gra-tinoli hadjárathoz tartozó charysi és a shadoni belháborút lezáró tavradolai csatákhoz készült csak térkép, de ezek sem kerültek bele a kötetbe, mert a fekete-fehér belíven nem élnek meg. Ide viszont felkerülhetnek, ha van rá igény.

@Morrola: levél ment.
A valhallás borítókról általában közösen határozott a Novák Csanád-Marjai Csaba-Gáspár András triumvirátus, melynek tagjai olykor saját hatáskörükben is hoztak döntéseket.
Voltak aztán azok a könyvek, amiknek borítóját a szerzők választották - lásd az alábbi kettőt.

@Zedd: Max számos m* illusztrációt készített a VP-nek, de borítót csak kettőt (lásd még az alábbi 1311., 1312. és 1315. számú hozzászólásokat). A Geoframia és a d20-as alapkönyv, amiknek a borítóját és a logotípiáját is ő csinálta, már az Inominál jelentek meg, a klasszikus Chapman kiadásokon használt képek pedig a DV megrendelésére készültek.

Gáspár András írta:

@elegos7: a gra-tinoli hadjárathoz tartozó charysi és a shadoni belháborút lezáró tavradolai csatákhoz készült csak térkép, de ezek sem kerültek bele a kötetbe, mert a fekete-fehér belíven nem élnek meg. Ide viszont felkerülhetnek, ha van rá igény.

Engem érdekelnének a térképek, ha van mód rá, jó lenne legalább ide feltenni őket.

A tartalomjegyzék nyilvánossá tehető?

@elegos7: persze.

I. A TEREMTÉS KÖNYVE
•    A Teremtés története
•    A Teremtés műve
•    A létezés sajátságai

II. A HAGYOMÁNY KÖNYVE
•    Délvidék: Godon
•    Északfölde: Erevín

III. A MÁGIA ÉS AZ ACÉL KÖNYVE
•    A fradat-mari csata (Kyria vs Cranta)
•    A második gra-tinoli csata (Kyria vs Avida Dolor)
•    A tydmarri csata (Godora vs wagandák)
•    A mandreiai csata (Shadon vs Shadvik)
•    A tavradolai csata (Bel Cormák vs Bel Estessók)

A Renegátét emlékeim szerint ő készítette, meg talán a Farkasének + Árnyjáték párosét...

Üdv:
D.

@Dio: a Renegát és az Árnyjáték is Boros-Szikszai, a Farkasének viszont tényleg Max. Javítva.

A Renegát is Boros-Szikszai? Pedig megesküdtem volna rá, hogy emlékszem Max szignójára az 1. kiadás borítóján...

Na mindegy, így jár, aki munka közben posztol (ahelyett, hogy hazaérve megnézné a polcon)  big_smile

Utoljára Diocletianus szerkesztette (2018.06.06. 11:06:26)

elegos7 írta:
Gáspár András írta:

Engem érdekelnének a térképek, ha van mód rá, jó lenne legalább ide feltenni őket.

A tartalomjegyzék nyilvánossá tehető?

@András: A térképek engem is érdekelnek!

Diocletianus írta:

A Renegát is Boros-Szikszai? Pedig megesküdtem volna rá, hogy emlékszem Max szignójára az 1. kiadás borítóján...

Jól emlékszel, Dio. Az első kiadás valóban Max festményével jelent meg, a második kiadástól lett Boros-Szikszai.

https://moly.hu/konyvek/dale-avery-a-renegat

Gáspár András írta:

.. a gra-tinoli hadjárathoz tartozó charysi és a shadoni belháborút lezáró tavradolai csatákhoz készült csak térkép, de ezek sem kerültek bele a kötetbe, mert a fekete-fehér belíven nem élnek meg. Ide viszont felkerülhetnek, ha van rá igény...

Üdv' a részemről lenne rá igény. A választ köszönöm.

Kedves András!

Az Ősi titkok teljesen új írás lesz, ha jól értem, vagy újrarendezése/letisztázása már meglévőknek?
Kyria háborúi mindig valamiért vonzóbbak voltak, Godon pedig a fórumos írásaid miatt kezd egyre jobban érdekelni.

U.I.: a térképeket én is nagy hálával fogadnám, ha szabad.

Kedves András!

Az említett térképek engem is érdekelnének, már előrendeltem a könyvet, és holnap át is veszem (ha jól emlékszem holnap jelenik meg). Jó volna már a térképekkel együtt olvasni. smile Valahova felkerülnek, vagy esetleg egyessével küldöd körbe őket?

@Zedd: a kötet tartalma 90+ százalékban új. A Teremtés könyvének és a tydmarri ütközet leírásának egyes részei már megjelentek nyomtatásban, a mandreiai csata korai verziója pedig letölthető extra volt a Garmacor véréhez.

@Cundior: ide fognak felkerülni, a kötet egyéb extrái mellé:

https://1drv.ms/f/s!AomkqG5pGNnEigKHgHfgF-yVsDtV

Gáspár András írta:

....ide fognak felkerülni, a kötet egyéb extrái mellé:

Üdv' köszönjük szépen, nagyon tetszetősek  wink
Annyi megjegyzésem lenne, hogy a nekem az ynev_nevek  file kapcsán vannak gondjaim. Leöltöttem, és nem tudom megnyitni, és az ondrive.on sem tudom megnézni. Persze az is lehet, hogy én rontottam el valamit.  tongue

dragondark írta:
Gáspár András írta:

....ide fognak felkerülni, a kötet egyéb extrái mellé:

Üdv' köszönjük szépen, nagyon tetszetősek  wink
Annyi megjegyzésem lenne, hogy a nekem az ynev_nevek  file kapcsán vannak gondjaim. Leöltöttem, és nem tudom megnyitni, és az ondrive.on sem tudom megnézni. Persze az is lehet, hogy én rontottam el valamit.  tongue

Próbáld meg letölteni és megnyitni. Nekem IrfanView vitte, csak nagyon nagy a kép

@dragondark: az van ezzel, hogy ha nagyon visszaveszek az eredeti .psd méretéből, a legkisebb feliratok (a folyók nevei) olvashatatlanná válnak. Felraktam azért egy kisebbet, hátha az könnyebben kezelhető. Ennek már van rendes preview-ja, tehát jó eséllyel letöltve is engedelmesebb lesz. smile

Üdv' a kisebb méretű képpel nincs gond "rendesen viselkedik" és jól látható rajta minden. Köszönöm.

Utoljára dragondark szerkesztette (2018.06.08. 14:51:50)

Szervusztok,
Andrástól szeretném megkérdezni, hogy Calowynról mit lehet tudni azon kívül, hogy van? Van valami koncpeció arra, hogy Ynev jelenében mi van ott? Olyan kérdések jutottak eszembe, hogy pl: Az az ős kír civilizáció, amiből leágazott a kyr birodalom, létezik még? Ha igen, miért nem próbálták újra gyarmatosítani Ynevet. Vagy pl az istencsaládban lezajlott változások globálisak voltak, vagy ott azért más a leosztás? Milyen kapcsolat van jelenleg a két kontinens között - vagyis az olyanok mint Lándzsás Erik, hogyan utazgatnak ide-oda, és legfőképp miért? És persze miért vörös a vörös kontinens?
Ha van pár válasz ezekre, megköszönöm smile

@nyuggerisztan: ennyi az, ami biztos:

Calowyn
A legendák napnyugati vörös kontinense* eredetét és szerkezetét tekintve Ynev testvére, jellegében azonban nem is lehetne különbözőbb. Mivel az úmadarr elkerülte és felszínét sosem formálták közvetlenül isteni erők, domborzati viszonyai mentesek a szélsőségektől. Két, hozzávetőleg azonos méretű (északkeleti és délnygati) szárazulatának egyetlen orma sem nyúlik hatezer lábnál magasabbra, a félszigeteket elválasztó beltenger átlagos mélysége pedig a fél mérföldet sem éri el.
A kyr civilizáció bölcsője a centrumban összefutó ősfolyamok deltájának sósmocsara, a birodalomépítő hatalmasok őse a földrész legsikeresebb kétéltű ragadozója volt. Az Oltalmazó választott népével egyidőben indult el a felemelkedés útján, de a sors kegyesebb volt hozzá: csak a szele érte a kataklizmának, ami Ynev első humanoid civilizációját a feledésbe taszította. Szédítő iramú fejlődésébe vélhetően ez a katarzis is belejátszott; a világ másodkorában már magaskultúraként uralta Calowynt, és nemzedékeken át háborúzott Anvaria őslakóival. A konfliktust a két fél isteneinek paktuma zárta le, a háttérben vélhetően a Nagyok megébredésétől való félelem állt.
A vörös kontinensen a kései negyedkorban két, vallási és világnézeti értelemben antagonista szuperállam osztozott. Hogy az ynevi expanziót melyik és milyen céllal kezdeményezte, máig nyitott kérdés. Nem tudjuk, hogyan alakult a sorsuk, milyen a viszonyuk mostanság – igazában azt sem, léteznek-e még egyáltalán. Sokan állítják, hogy megfordultak arrafelé, de a lényegi kérdésekre vagy nem ismerik, vagy túl drágán mérik a választ.

*A beltenger folyami hordaléktól rőt vize apály idején szétterül a keleti part mentén, és (különösen napnyugtakor) az óceán hullámait is vörösre színezi.