Hozzászólás: MesterMűvek - Science fiction

@Nuwiel:

Vigasz írta:

Még a darkról sem mondok fixet, ha nem kényszerítesz rá... smile

Kényszerítsd! Légyszi, kényszerítsd! big_smile wink big_smile

wolferine írta:

@Nuwiel:

Vigasz írta:

Még a darkról sem mondok fixet, ha nem kényszerítesz rá... smile

Kényszerítsd! Légyszi, kényszerítsd! big_smile wink big_smile

Mégis hogyan? smile

Nuwiel írta:

Mégis hogyan? smile

Vígasz említette ezt a kényszerítés-dolgot. Tehát valahogyan lehet (ő biztosan tudja wink), már csak a konkrét módjára kellene rájönnünk. big_smile big_smile big_smile

Inkább más megközelítést alkalmazom, az egekbe dicsérem a Weinbaum-antológiát, és hátha hálából csöpögtet némi információt wink

wolferine írta:
Nuwiel írta:

Mégis hogyan? smile

Vígasz említette ezt a kényszerítés-dolgot. Tehát valahogyan lehet (ő biztosan tudja wink), már csak a konkrét módjára kellene rájönnünk. big_smile big_smile big_smile

Csak viccelt. Vigaszt igazából nem lehet kényszeríteni. big_smile

Nuwiel írta:

Inkább más megközelítést alkalmazom, az egekbe dicsérem a Weinbaum-antológiát, és hátha hálából csöpögtet némi információt wink

Meg fogom szépen köszönni az egekbe dícsérést, ahogy minden bizonnyal Zsolt és a többi hozzám hasonló közreműködő is, ha éppen erre járnak! Szeretjük a visszajelzéseket. A pozitívak a szívmelengetőek, a negatívakból pedig igyekszünk tanulni.

Én jelenleg az utolsókat rúgom egy kötetre való (konkrétan 3, de lehet, hogy lesz plusz egy ráadás) rövidebb Henry Kuttner regény fordításába (The Dark World, Valley of the Flame, Lands of the Earthquake ... és a The Portal in the Picture a ráadás). Zsánerét tekintve ez a kupac leginkább science-fantasy, úgyhogy a megbeszélések alapján a fantasy vonalat fogja erősíteni, de azért jó szívvel tudom ajánlani a bakancslistádra. big_smile

Köszönöm az ajánlásokat. A bakancslistám már így is tart a végtelenbe, de minden eddigi, még nem olvasott MesterMűvek kötet szerepel rajta. Szerencsére ez igen rövid lista (egy klasszikus és három fantasy), ugyanakkor közben várom az újakat is.

Nuwiel írta:

Köszönöm az ajánlásokat. A bakancslistám már így is tart a végtelenbe, de minden eddigi, még nem olvasott MesterMűvek kötet szerepel rajta. Szerencsére ez igen rövid lista (egy klasszikus és három fantasy), ugyanakkor közben várom az újakat is.

Na ja, de holnap már megérkezik (hú, de remélem, hogy tényleg) a történelmi egyes. Elég jó darab. Ahogyan a kettes is, de előbb ugye az egyesnek kellett megjelennie... wink  smile
És mivel (majdnem) egekbe dicsértél, ezért csöpögtettem is. smile

Újratervezem a holnapi napom, el kell mennem a könyvért. Aztán már csak az olvasási sorba kell beiktatnom.

Cyrgaan írta:

Én is viccnek szántam, nem többnek. Több röhögő fejet is kitettem utána!

wolferine írta:
Cyrgaan írta:

Én is viccnek szántam, nem többnek. Több röhögő fejet is kitettem utána!

Nyugalom van, és béke. big_smile

Tervezem berendelni a kalandok a Naprendszerben-t, de előtte szívesen vennék 1-2 véleményt, akik már elolvasták a könyvet. big_smile smile

Nem tudom jól megfogalmazni, mert leírás alapján marhára izgalmasnak tűnik,de valami mégis visszatart.

Előre is köszi!

LelandGaunt írta:

Tervezem berendelni a kalandok a Naprendszerben-t, de előtte szívesen vennék 1-2 véleményt, akik már elolvasták a könyvet. big_smile smile

Nem tudom jól megfogalmazni, mert leírás alapján marhára izgalmasnak tűnik,de valami mégis visszatart.

Előre is köszi!

Jómagam csak mint a munkálataiban résztvevő egyén (fordítás, borítófestmény, illusztráció) tudom ajánlani. Élvezet volt fordítani, és ha esetleg szereted Vernét, akkor egészen biztosan roppantul fogod élvezni a novellákat. Sok szempontból érdekesek, még ha a későbbi tudományos eredmények sok benne szereplő teóriát azóta meg is cáfoltak. Fordítói impressziót is írtam a kötetbe, amiből szívesen idézek itt is, igény szerint persze.

Cyrgaan írta:
LelandGaunt írta:

Előre is köszi!

Jómagam csak mint a munkálataiban résztvevő egyén (fordítás, borítófestmény, illusztráció) tudom ajánlani. Élvezet volt fordítani, és ha esetleg szereted Vernét, akkor egészen biztosan roppantul fogod élvezni a novellákat. Sok szempontból érdekesek, még ha a későbbi tudományos eredmények sok benne szereplő teóriát azóta meg is cáfoltak. Fordítói impressziót is írtam a kötetbe, amiből szívesen idézek itt is, igény szerint persze.

Köszi!

Közben végigpörgettem a topikot, elolvastam az impressziókat, illetve az életrajzot is, így már meg is rendeltem. smile

Elhunyt Ursula K. Le Guin. Úgy érzem, itt is érdemes megemlékezni róla.

"Lá iláha illá’l-’isq. – Nincs Isten a Szereteten kívül.” - Fakh al-Dín ’Iráqí (szufi tanító)

Juraviel.Ihuan.Bedvin írta:

Nyugodjék békében. Kiadni is lenne még tőle mit.

Caius írta:
Juraviel.Ihuan.Bedvin írta:

Nyugodjék békében. Kiadni is lenne még tőle mit.

Idén jön tőle egy újabb válogatás a Gabo kiadónál.

James Morrow Toving Jehova könyvéről van valami információtok?

Végeztem a Weinbaum kötettel, örülök neki, hogy rávettem magam a megvásárlására. big_smile

Mindegyik történet tetszett. Talán a Van Manderpootz történetek tetszettek legjobban, de a végső alkalmazkodás is tökéletes novella, nagyon szeretem az ilyen történeteket. smile

Azért remélem a jövőben lesznek még ilyen novelláskötetek a sci-fin belül (is). smile

LelandGaunt írta:

Végeztem a Weinbaum kötettel, örülök neki, hogy rávettem magam a megvásárlására. big_smile

Mindegyik történet tetszett. Talán a Van Manderpootz történetek tetszettek legjobban, de a végső alkalmazkodás is tökéletes novella, nagyon szeretem az ilyen történeteket. smile

Azért remélem a jövőben lesznek még ilyen novelláskötetek a sci-fin belül (is). smile

Köszi. Igyekszünk vele, azért ez lényegesen nehezebb mint egy regényt összehozni. Igaz nagyobb teljesítmény, nagyobb büszkeség is. Már úton van a következő is. Csak ugye még lehet, hogy kerülőn lesz... smile

Vigasz írta:
LelandGaunt írta:

Köszi. Igyekszünk vele, azért ez lényegesen nehezebb mint egy regényt összehozni. Igaz nagyobb teljesítmény, nagyobb büszkeség is. Már úton van a következő is. Csak ugye még lehet, hogy kerülőn lesz... smile

Kivárjuk. Az a kerülő gondolom nagy kérdőjel, hogy pontosan mekkora kerülő. big_smile

Tükörálarc írta:

A másik kötet, amely A negyedik dimenzió címet viseli, a SF folyamot fogja erősíteni: ez egy tematikus válogatás az amerikai SF-magazinok hajnalkorából, azokból az időkből, amikor Asimov még rövidnadrágos kissrácként olvasgatta őket az édesapja édességüzletében, ha éppen nem tolongtak a vevők a savanyú cukorkáért. Hamisítatlan, preklasszikus hard SF, amiből kiderül, hogyan gondolkodtak a zsáner első képviselői a tér dimenzionális struktúrájáról, a párhuzamos világokról és – igen bizony!– a virtuális valóságról. Aki olvasta a Kalandok a Naprendszerben c. Weinbaum-antológiánkat és elnyerték a tetszését a Manderpootz-történetek vagy a kötetzáró matematikai kaland, az ebben a könyvben sem fog csalódni – bár a hősök itt nem ülnek űrhajóra, hanem formabontóbb metódusokkal derítik föl a tér-idő kontinuum furcsa szegleteit. A szerzők a maguk korában mindannyian közismert alakjai voltak a frissen pezsgő SF-irodalmi életnek, ám a nevük azóta – Jack Williamson kivételével – feledésbe merült; megtiszteltetés számomra, hogy közreműködhetek a fölelevenítésében. Függelékként mellékelek néhány szemelvényt az egymással és a szerkesztőkkel folytatott levelezésükből, mely érdekes fényt vet az újszülött zsáner öndefiníciós tapogatózásaira; ezek a szövegek a tudatos SF-irodalomkritika legkorábbi dokumentumai. Igazi kuriózumként pedig a Weird Tales magazin legendás főszerkesztője, Farnsworth Wright is képviselteti magát az összeállításban egy humoros novellával, Nemes István barátom tolmácsolásában. Az előzőhöz hasonlóan szép kövérnek ígérkező kötetben tizenhat írás fog helyet kapni, mindegyik fordítás megérkezett már hozzám; amint végzek a Furcsa történetekkel, előveszem őket.

A negyedik dimenzió (MM SF 7)

G. Peyton Wertenbaker: Az atomból lett ember (első rész)
G. Peyton Wertenbaker: Az atomból lett ember (második rész)
G. Peyton Wertenbaker: Az életkamra
G. Peyton Wertenbaker: A kisiklott hajó
Miles J. Breuer: Vakbélgyulladás és szemüveg
Miles J. Breuer: A foglyul ejtett keresztmetszet
Miles J. Breuer: A világok könyve
Miles J. Breuer: A gosztak és a dosok
Miles J. Breuer: A hajtóerő
Miles J. Breuer: Az Einstein-hinta
Jack Williamson: A bíborfelhőn át
Farnsworth Wright: Kaland a negyedik dimenzióban
Bob Olsen: A négydimenziós préshenger
Bob Olsen: A négydimenziós műtét
Bob Olsen: A négydimenziós bankrablás
Bob Olsen: A szellem-televizor

Lenne egy kérdésem a hozzáértőkhöz.

Mennyi igazságalapja van David Brin (amerikai sci-fi író) cikkének?
https://www.salon.com/1999/06/15/brin_main/

Elsősorban a sci-fi zsánerrel kapcsolatos megjegyzései érdekelnének.

Utoljára Terelyn szerkesztette (2018.07.08. 19:08:16)

@Terelyn: Ez az írás a publicisztika műfajába tartozik, vagyis inkább nézőpontokat ütköztet, mint tényeket. Ami persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne volna tanulságos és tanulmányozásra érdemes, sőt: egy sor olyan kérdést vet föl, ami előbb meghökkenti, majd gondolkodóba ejti az olvasót.

David Brinnek kezdettől fogva bögyében volt a Star Wars, és ezt a véleményét sohasem rejtette véka alá. A belinkelt cikke lett az egyik alapvetése a Star Wars on Trial c. vitakönyvnek, ami rendkívül érdekfeszítő mű, mindenkinek tudom ajánlani. A filmes franchise-nak a SF történetében játszott szerepét illetően kiemelten javaslom a 3. és az 5. fejezetet, amely számos további érvet és ellenérvet sorakoztat föl a Brin által fölvetetteken kívül.

Na most, én alapvetően nem vagyok egy nagy Star Wars-rajongó és a legtöbb vonatkozásban maximálisan egyetértek Brin kritikájával. Ahol a véleményem markánsan eltér az övétől, az az ún. “real, literate, humanistic science fiction” kívánatos ideológiai töltete.

Brin felrója a Lucas-féle univerzumnak, hogy a sors által determinált születési elitek felvilágosult zsarnokságát priorizálja a demokratikus intézmények ellenében, és szembeállítja ezzel az irodalmi SF-tradíciót, amely szerinte gyökeresen eltérő eszmei tartalmat képvisel. “We face an uphill battle winning most people over to a more progressive, egalitarian worldview” – írja.

Nos, én ezt nem így látom. Ami azt illeti, az én szemszögemből nézve a kortárs fantasztikum már így is sokkal progresszívebb és egalitariánusabb, hogysem emészthető lenne. Lassan ott tartunk, hogy a spekulatív irodalom a social justice warriorök egyik kedvenc felvonulási terepévé változik, kitermeli a saját gondolatrendőrségét és oly mértékben telítődik szájbarágós ideológiával, hogy az már nem csupán az olvasói elvárásokkal megy szembe, hanem a józan ésszel is.

Ez persze szintén csak egy vélemény – jóllehet olyan, amit bármikor kész vagyok érvekkel, példákkal és adatokkal alátámasztani. Ahol viszont Brin már egyértelműen letér a tények talajáról, az az a pont, amikor a “genuine science fiction” egész irodalmi tradícióját megkísérli utólagosan az általa idealizált mederbe kényszeríteni. Hogy mi jellemezné szerinte ezt a kompakt tradíciót? “An upstart belief in progress, egalitarianism, positive-sum games -- and the slim but real possibility of decent human institutions.”

Ez konkrétan nem igaz. A SF történetében valóban volt és van egy ilyen áramlat, méghozzá rendkívül erőteljes, amelynek az origója a Futurians csoport tevékenysége volt még az aranykorban. Ebből az alkotói közösségből olyan nevek kerültek ki, akik később évtizedeken át irányadó szerepet játszottak a zsáner kibontakozásában és fejlődésében: Donald A. Wollheim, Frederik Pohl, Damon Knight, Judith Merrill, Isaac Asimov, a del Rey házaspár, Cyril M. Kornbluth és mások. Ostobaság volna tehát tagadni a tradíció ezen ágának meghatározó jellegét – bár mai örököseik meglátásom szerint erősen túlgyőzték magukat, és további tágítás helyett immár folyamatosan szűkítik a spekulatív irodalom perspektíváit.

Viszont az “igazi SF”-t mindenestül azonosítani a fenti irányvonallal, akárhogy is forgatom, a tudatos félrevezetéssel határos tévedés. Ez ugyanis azt jelentené, hogy kirekesztünk a zsáner történetéből egy sor olyan alkotót, akiket lehet szeretni vagy nem szeretni – ám azt elvitatni tőlük, hogy jelentős szerepet játszottak a fejlődésében, nem. Az újkori fantasztikus irodalom történetét nem lehet úgy megírni, hogy kihagyjuk belőle Robert A. Heinleint, Frank Herbertet, a Kuttner-Moore szerzőpárost, A. E. Van Vogtot, Alfred Bestert, Jack Vance-t, Poul Andersont, L. Ron Hubbardot, James Blisht, Leigh Brackettet és Orson Scott Cardot. Ezzel még véletlenül sem azt akarom sugallni, hogy ők valamiféle “ellentábort” alkotnának: nem mindegyiküket tartom jó írónak, és szinte semmi közös vonásuk nincs azon kívül, hogy abszolút nem a Brin által preferált “progresszív és egalitariánus” szellemben alkottak. Ebbe a P+E kategóriába még olyan szerzők sem férnek bele, mint a máskülönben kimondottan balos Kurt Vonnegut, vagy a Futurians kör messze legtehetségesebb írója, Theodore Sturgeon.

Summa summárum: ami a Star Wars-filmeket érintő kritikáját illeti, majdnem mindenben egyetértek David Brinnel. Amikor azonban a fantasztikus irodalom múltjával, jelenével és jövőjével kapcsolatos nézeteit fejti ki, gyanúsan emlékeztet holmi mesterségesen konstruált üdvtan hirdetőjére, aki a tényleges hagyományból csak a prekoncepciójával egybevágó elemeket mazsolázza ki, egyébként meg azon az alapon áll, hogy “annál rosszabb a tényeknek”.

(Megjegyzés: az SF Magon alighanem teljesen más választ kapnál ugyanerre a kérdésedre, és ez így van jól. Amíg az eltérő vélemények szabadon ütközhetnek egymással, bélyegzések és bannolások és safe space-ek helyett, a spekulatív irodalom számára még van remény.)

@Tükörálarc: Köszönöm a választ!

Én személy szerint nem értek egyet teljesen a Star Wars kritikájával. Van, amiben igaza van, de néhány érvet elég erőltetettnek tartok. Amúgy meg egyértelműen fantasy-kalandfilmekről van szó. Nem értem, miért tekintenek rájuk sok helyen sci-fiként.

Mellesleg David Brin elég negatív véleménnyel van a fantasy zsánerről.
http://davidbrin.blogspot.com/2011/04/t … ction.html

Utoljára Terelyn szerkesztette (2018.07.09. 03:12:33)

Terelyn írta:

Én személy szerint nem értek egyet teljesen a Star Wars kritikájával. Van, amiben igaza van, de néhány érvet elég erőltetettnek tartok.

Hát például a jedi-lovagok hasraütéses alapon kotyvasztott ideológiájának az abszurdumait nagyon találóan kivesézi.

Terelyn írta:

Amúgy meg egyértelműen fantasy-kalandfilmekről van szó. Nem értem, miért tekintenek rájuk sok helyen sci-fiként.

A Star Wars on Trial vitakönyvben erről szól a teljes hatodik fejezet: Star Wars pretends to be science fiction, but is really fantasy.

Terelyn írta:

Mellesleg David Brin elég negatív véleménnyel van a fantasy zsánerről.
http://davidbrin.blogspot.com/2011/04/t … ction.html

Igen, a szokásos progresszivista nótáját hegedüli itt is, egészen bámulatra méltó körkörös érveléssel. Mivel a SF-nek – szerinte – definitív eleme progresszivitás, a fantasynek pedig a konzervativizmus, ezért a progresszív felfogású művek szükségképpen SF-k, a konzervatív felfogásúak meg fantasyk. Ebből a premisszából ugye tételesen adódik a konklúzió, hogy Terry Pratchett Korongvilág-ciklusa SF (Brin ezt konkrétan le is írja), Heinleintől a Starship Troopers vagy Blishtől az A Case of Conscience viszont fantasy (ezt már csak én teszem hozzá, logikusan tovább fűzve a gondolatmenetét). Különben ezen a ponton Brin padlógázzal szembemegy a progresszivizmus másik nagy kortárs ideológusával, China Miéville-lel, aki saját definíciója szerint progresszív fantasyt ír.